Česko dál vyjednává s EU o počtu "europoslanců"

V Bruselu se koná další kolo vstupních rozhovorů mezi Českou republikou a Evropskou unií. Česko se chystá uzavřít kapitolu o regionální politice. Je to už 25. kapitola ze třiceti. Naše diplomacie však také hodlá protestovat proti tomu, abychom měli méně poslanců v Evropském parlamentu než některé stejně velké státy současné EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Jak připomíná bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, na rozdělení počtu poslanců v Evropském parlamentu po rozšíření se Evropská unie dohodla v prosinci 2000 na summitu v Nice. Česká vláda ihned kritizovala fakt, že naše země dostala v Evropském parlamentu pouze 20 míst, zatímco stejně velké Portugalsko nebo Belgie mají 22 "europoslanců". Unie proto slíbila, že se bude touto otázkou ještě zabývat. Zatím se k tomu ale státy EU příliš neměly, protože se obávaly toho, aby se nějak nezpochybnila pracně vyhádaná smlouva v Nice. Tato dohoda ještě nebyla ve většině členských zemí ratifikována.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o vstupních rozhovorech

Státní tajemník Pavel Telička tedy dnes v Bruselu kapitolu "instituce" zatím neuzavře. Česko ještě hodlá o spravedlivějším rozdělení mandátů s Unií vyjednávat.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme