Česko do Nepálu vysílá tým zdravotníků a hasičů. Obětí je přes 3700
Tisíce Nepálců se stále bojí vrátit do svých domovů po sobotním zemětřesení, při kterém zemřelo přes 3700 lidí. Vláda očekává, že konečná bilance se bude pohybovat kolem 5 tisíc obětí. Dalších 6,5 tisíce je zraněných. Seismologové naměřili desítky následných otřesů. Na ulicích leží i zranění, protože nemocnice jsou přeplněné. Česko vyšle do oblasti zdravotnický traumatým, rozhodla o tom vláda.
Podle nejnovějších informací přesáhla bilance sobotního zemětřesení o síle 7,8 stupně 3700 obětí. Mezi oběti není započítáno 18 osob, které smetla lavina pod nejvyšší horou světa Mount Everestem. Dalších 61 mrtvých je hlášeno ze sousední Indie, Čína registruje 20 obětí v Tibetu.
V metropoli Káthmándú vyrostla provizorní stanová města, ve kterých našly dočasný domov tisíce lidí bez střechy nad hlavou. Mnozí obyvatelé strávili už druhou chladnou noc na ulicích poničeného města. Lidé se bojí zůstávat uvnitř budov. Kdo může, raději přespává na ulici i přes chladné a vlhké počasí.
Záchranné práce komplikuje špatné počasí. Indická média navíc tvrdí, že zemi v příštích týdnech hrozí další silné otřesy.
Kvůli nedostatku kapacit v nemocnicích museli lékaři v Káthmándú vybudovat provizorní chirurgický stan. V zemi je podle světové zdravotnické organizace žalostně málo nemocničních lůžek, jen zhruba 50 na každých 10 tisíc obyvatel.
Na ulici přespávají i zahraniční turisté. Hotely jsou totiž většinou několikapatrové.
O pomoci českých úřadů českým občanům v Nepálu mluvil český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek
Situace v postižené oblasti je kritická. Na pomoc postiženým oblastem vyrazilo devadesát procent tamních vojáků. Podle OSN dochází voda, jídlo a hlavně léky. Řada domácností je bez elektřiny. Podle reportérky televize CNN, která je přímo na místě, panuje mezi obyvateli velká solidarita. Ti, kteří mají prostředky, prý otevírají na ulicích provizorní kuchyně a vaří pro ostatní.
OSN tvrdí, že okamžitou humanitární pomoc potřebuje v Nepálu asi jeden milion dětí.
Záchranáři dál hledají přeživší. Postupně se snaží dostat do odlehlých oblastí a zjistit, jaká je situace tam. Panují totiž obavy, že sesuvy půdy vyvolané zemětřesením mohly pohřbít celé vesnice.
Tamní vláda kvůli rozsahu katastrofy požádala o mezinárodní podporu. Do Nepálu míří pomoc celého světa. Na cestě je asi 14 mezinárodních lékařských týmů a záchranářů. Evropská komise chce uvolnit v přepočtu asi 81 milionů korun. Mezinárodní měnový fond posílá do Nepálu odborníky, aby co nejlépe zhodnotili situaci.
The toll from Nepal's worst earthquake in 80 years has been upgraded to 3,200 http://t.co/R28BYNOseh pic.twitter.com/4UUi7pfWMY
— AJE News (@AJENews) April 27, 2015
Indická a čínská pomoc v podobě záchranářů, vybavení polní nemocnice, léků, potravinových balíčků a pátracích psů už do země dorazila.
Nově teď pomoc přislíbila Kanada. Připojí se tak třeba k Belgii, Německu, Číně, Norsku nebo Spojeným státům.
Česko vyšle traumatým
O pomoci jednala také česká vláda. Rozhodla, že obětem zemětřesení pomůže český zdravotnický traumatým.V noci odletí do Nepálu 19 českých lékařů a sester s vybavením. Odletí také 11 hasičů. Mise má trvat 14 dnů. Letoun by nazpět mohl vzít Čechy, kteří jsou v Nepálu. Na vyslání záchranářského týmu vláda uvolnila 20 milionů korun.
Primář traumatýmu Petr Nestrojil teď čeká na čas odletu: „Čekáme ještě na definitivní zprávu kdy, protože tam jsou komplikace na letišti v Káthmándú, kde nestíhají přijímat tolik lidí najednou.“
Čísla sbírkových účtů:
Namasté Nepál: 129929929/0600, variabilní symbol 1234
Člověk v tísni SOS Nepál: 54333345/0300
Český červený kříž: 333999/2700, variabilní symbol 1504
ADRA: 66888866/0300, variabilní symbol 380
ADRA také spustila DMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 87777 (cena jedné DMS je 30 korun)
Charita ČR podpoří partnerskou Caritas Nepal z prostředků veřejné sbírky. Číslo účtu: 55660022/0800, variabilní symbol 107. Pomoci můžete rovněž zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777. (Cena DMS je 30 Kč. Charita ČR obdrží 28,50 Kč.)
„V Nepálu k dnešnímu ránu evidujeme 216 českých občanů, kontakt se nám nepodařilo navázat zatím s 19,“ říká český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek.
Podle něj je většina z těch, kteří se úřadům zatím nepřihlásili, někde v horách na treku. Tedy mimo signál. Těm, kdo o to požádají, české úřady pomohou zemi opustit.
„Již o víkendu odletěli první dva Češi, dnes další skupina osmi lidí. Na letišti v Káthmándú máme honorárního konzula s týmem. Ti připravují evakuaci dalších 22 lidí. Na cestě je spolu s dalšími diplomaty EU česká konzulka. Další pomoc pro české občany spočívá například ve vydávání náhradních cestovních dokladů, dále je to pomoc s logistikou, ubytováním, občerstvením,“ dodává velvyslanec s tím, že pomoc se soustřeďuje na letišti v Káthmándú.
České občany nacházející se v postižené oblasti ministerstvo zahraničních věcí vyzývá, aby se spojili se zastupitelským úřadem České republiky v Dillí na krizové lince +91 99 10 999 460, případně kontaktovali honorární konzulát ČR v Káthmándú na lince +977 985 10 222 64, pokud tak již neučinili.
Horolezce evakuují vrtulníky
Zlepšení počasí na Mount Everestu dnes umožnilo záchranářům evakuovat z nejvyšší hory světa další desítky horolezců, které postihlo sobotní zemětřesení v Nepálu. Nejméně 18 lidí smetla v sobotu v základním táboře pod Everestem lavina, 60 lidí utrpělo zranění a blíže neupřesněný počet se stále pohřešuje.
Na 210 horolezců a jejich nepálských průvodců, kteří na svazích hory zůstali, dopravují do bezpečí vrtulníky.
Horolezci ale nejsou pouze v základním táboře, jehož část zasypala lavina, ale také na cestě nad ním směrem k vrcholu. Tyto výpravy se nemohou vrátit pěšky zpět dolů, protože série lavin zničila lana a žebříky na cestě.
Podle deníku The Independent je ve vyšších táborech na svazích Everestu další zhruba stovka horolezců, jejichž přepravu zajišťují tři vrtulníky indické armády. Evakuace z vysokých nadmořských výšek postupují pomalu, protože helikoptéra na jeden let přepraví jen dvě osoby.
Dá se zemětřesení předvídat?
„Tento měsíc byla v Nepálu konference, které se účastnili světoví seismologové. Všichni řekli, že Nepálu zemětřesení hrozí a že by mohlo být dokonce tak silné, jako v roce 1934, kdy v Káthmándú, které bylo daleko řidčeji osídlené, zemřelo 8000 lidí. Nakonec to zemětřesení přišlo, ale kdy přijde, to ani seismologové nedokázali předpovědět. Navzdory vší moderní technice,“ říká komentátor ČRo Milan Slezák.
Podle něj nebyl Nepál na zemětřesení připraven, alespoň co se týče staveb. Tamní stavební předpisy nejsou regulovány.
„Domy tam vyrůstají do výšky. V Nepálu je zvyk, že se dům dělí mezi syny tak, že každý má část domu. A když chtějí přistavovat, tak musejí do výšky. A tyto chatrné přístavby byly nejnebezpečnější.“
První milion
České humanitární organizace už vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení. Uvolnily také peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším. Češi mohou přispívat na sbírková konta Namasté Nepál, Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR nebo organizace ADRA. Do oblasti už vyrazil tříčlenný humanitární tým Člověka v tísni, který bude pomáhat nejohroženějším.
O zemětřesení v Nepálu mluvili vedoucí humanitárních programů společnosti Člověk v tísni Marek Štys a komentátor ČRo Milan Slezák
Na kontech tuzemských humanitárních organizací se už sešel první milion pro postižené zemětřesením.
„Je tady jedno nebezpečí, které se vždy objevuje po takových katastrofách. Když se o tom hodně píše, hodně mluví, tak je solidarita velká a to, co je zapotřebí, dorazí na místo. Ale ono je té pomoci zapotřebí ještě po roce, po dvou, a to už se jí velmi často nedostává,“ dodává Slezák.
Na cestě do Nepálu je v tuto chvíli i zpravodaj Českého rozhlasu.
Zemětřesení s epicentrem v Nepálu zabíjelo i v Tibetu a Indii. Tisíce lidí jsou evakuovány
Číst článek