Česko hlasovalo proti uznání Palestiny za nečlenský stát OSN

Drtivou většinou přijalo Valné shromáždění OSN Palestinu za nečlenský stát a tím de facto uznalo její státnost. Pro bylo 138 zemí, 41 se zdrželo hlasování a jen devět bylo proti - mezi nimi i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás před Valným shromážděním OSN v New Yorku | Zdroj: ČTK

Proč hlasovala Česká republika proti žádosti Mahmúda Abbáse, Radiožurnálu vysvětlil první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider:

„Jsme přesvědčeni, stejně jako řada zemí, které se zdržely, že tento krok k ničemu nepomůže,“ uvedl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. „Že má možná symbolickou hodnotu pro prezidenta Abbáse, ale vůbec nepomůže tomu, čeho se dá dosáhnout. Bohužel, je velká frustrace, že to trvá desetiletí. Tomu rozumíme. Ale dá se toho dosáhnout jedině dvoustranným jednáním.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj České republiky vysvětlil náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider

„Na palestinské straně nemáme jednoho hráče, pana prezidenta Abbáse, ale máme důležitého hráče Hamás, který se neztotožňuje s principy, které pan prezident Abbás včera zdůraznil v projevu. Hamás neuznává Izrael. Čili asi se neblížíme k nějakému jednotnému palestinskému stanovisku, kdy jako stát uznávají svého souseda. Tam prostě není jednota,“ připomněl Schneider.

„Na druhé straně v Izraeli se chystají volby a uvidíme, jestli to nemůže mít kontraproduktivní efekt, že neposílí ti, kteří se chtějí dohodnout. Otevírá to celou řadu otázek a na Zemi se nezmění nic,“ konstatoval první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Palestinci se od této chvíle smějí účastnit debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu.

OSN si odhlasovala nový nečlenský pozorovatelský stát: Palestinu

Číst článek

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme