Česko hledá inspiraci k boji proti korupci na Slovensku

Česko by mohlo přebrat od Slovenska zákon upravující takzvaný whistleblowing. Po jednání se slovenským ministrem vnitra to řekla v Bratislavě česká vicepremiérka Karolína Peake. Legislativa má chránit lidi, kteří policii oznámí trestný čin včetně korupce. Zákon má zajistit, aby například během vyšetřování nepřišli o práci, pokud za viníka označí třeba svého vlastního nadřízeného.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 31.08.2011, Karolína Peake

Vláda 31.08.2011, Karolína Peake | Foto: Filip Jandourek

Podle Karolíny Peake je Slovensko v některých ohledech v boji proti korupci o pár let před Českou republikou. Peake například pochválila existenci speciálního soudu v Pezinku, který se kromě korupce specializuje i na hospodářskou kriminalitu a závažné trestné činy.

„Slovenská strana je v mnohých věcech už o několik roků dál a má zkušenosti s věcmi, které my se teprve snažíme prosadit. Je na místě se z těch zkušeností poučit, z negativních i z pozitivních. Ať už je to zřízení speciálního soudu, speciální prokuratury, zavedení účinné lítosti. To jsou všechno věci, o kterých my teprve mluvíme a analyzujeme si je, přitom tady máme na dosah ruky konkrétní zkušenosti,“ uvedla Peake.

Z Bratislavy si česká vicepremiérka odváží konkrétní návrh zákona o whistleblowingu, který připravil slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic. Kromě toho, že zákon chrání samotné whistleblowery, tedy ty, kdo oznámí kriminalitu na svém pracovišti nebo ve svém okolí, přiznává takovým lidem i finanční odměnu.

Whistleblower by podle slovenského návrhu mohl dostat až 10 procent z celkové částky, kterou se díky zastavení korupce podařilo ušetřit.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme