Česko-izraelské vztahy slaví dvacáté výročí

Ačkoliv Československo patřilo k prvním zemím, které po druhé světové válce uznaly Izrael, mluvit se dá teprve o dvaceti letech diplomatických vztahů. Komunistický režim totiž kontakty s Izraelem rozvázal a k jejich obnovení došlo až v únoru 1990. V rámci oslav tohoto výročí začala dnes v Praze diplomatická konference.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Premiér Jan Fisher na ní upozornil, že Evropská unie nemá zcela vyjasněný postoj k Blízkému východu. Podotkl, že Česká republika je ochotna přispět k mírovému řešení tamního konfliktu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jan Fischer upozorňuje na nutnost diplomatické výpomoci Izraeli.

"Jakkoliv si uvědomujeme, že spravedlivé a trvalé mírové uspořádání závisí na mnoha faktorech, které nedokážeme zcela ovlivnit,, ale jsme vždy připraveni pomoci v rámci našich možností. Zejména se to týká zprostředkování."

Vývoj vztahů s Izraelem se táhne daleko do minulosti. První hlavou československého státu, která navštívila území dnešního Izraele, byl Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1927.

Tehdy bylo Československo jednou z prvních zemí, která oficiálně uznala židovskou národnost.

Zmíněné oficiální navázání vztahů s Izraelským státem po druhé světové válce v roce 1948 skončilo po necelých 20 letech po takzvané Šestidenní válce - tedy střetem mezi Izraelem a koalicí Egypta, Sýrie a Jordánska v roce 1967.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea, Miloš Plojar shrnuje česko-izraelské vztahy v průběhu historie.

Podle Miloše Plojara, ředitele Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, zavládla na obou stranách po podpisu protokolu o obnovení diplomatických vztahů téměř euforie. Přesto podle něj nebyl tento krok úplně předpokládatelný: "Nemůžu říct, že by se to tak automaticky očekávalo. Události tehdy šly tak rychle a bylo jich tolik, že to spíš bylo překvapení."

Příznivý vývoj česko-izraelských vztahů potom v uplynulých dvaceti letech ovlivnilo hned několik událostí. Izraelští politici si pochvalovali kontroverzní výrok tehdejšího premiéra Miloše Zemana, ve kterém přirovnal palestinského vůdce Jásira Arafata k Hitlerovi.

Mezi důležité okamžiky řadí Miloš Plojar i návštěvu Václava Havla v Izraeli v dubnu 1990. Dnes bývalý prezident se tehdy stal vůbec prvním státníkem z bývalých socialistických zemí, který přijel do Svaté země.

Respekt u Izraelců si podle Plojara získala Česká republika i svou podporou během války v zálivu: "Také bylo dobře přijímáno, že československá ambasáda tehdy neopustila Tel Aviv, jak to udělali mnohé jiné země. Zůstali jsme tam během války a dokazovali jsme tak svoji podporu a sounáležitost s židovským národem."

Dnešní vztah vidí Plojar pozitivně: "Vcelku je tady stále pozitivní naladěnost ke státu Izrael, ale více méně i k židovským občanům. A jevy antisemitismu, které tu existují se vyskytují skutečně na naprostém okraji společnosti."

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel společnosti Factum Invenio, Jan Herzmann, vysvětluje výsledky ankety zaměřené na česko-izraelské vztahy.

Česko-izraelské vztahy dnes

I podle průzkumu společnosti Factum Invenio jsou dnešní vztahy mezi Čechy a Izraelci přátelské, což je podle Jana Herzmanna, ředitele Factum Invenio, založeno na tradici pozitivního vnímání židovství už za první republiky.

Židy vnímají Češi jako pracovité, podnikavé a přizpůsobivé. Jako protipól těmto negativním vlastnostem je podle Čechů agresivita Židů.

Jan Herzmann dodává, že velká část Čechů si Izrael spojuje především s biblickými událostmi. Stejně velká část si ale v souvislosti se Svatou zemí představuje válečné konflikty.

To je spojeno i s faktem, že tři čtvrtiny Čechů by se z obavy o vlastní bezpečí raději do Izraele nevydaly. Téměř polovina totiž izraelské válečné problémy řadí mezi pět nejdůležitějších na světě.

Václav Sochor, Tomáš Pavlíček, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme