Česko je podle izraelského tisku připraveno hlasovat proti palestinské nezávislosti

S odvoláním na vysokého činitele izraelské diplomacie deník Ha'arec píše, že Česká republika je jedním z pěti západních států, které budou ve Valném shromáždění OSN aktivně hlasovat proti uznání palestinské nezávislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády státu Izrael Benjamin Netanjahu je na návštěvě Prahy, Václav Klaus. | Foto: Filip Jandourek

Čtyři evropské země a Spojené státy podle citovaného zdroje takové odmítnutí palestinských ambicí slíbily Izraeli. Evropané by se prý ještě mohli zdržet hlasování. To ale pouze v případě, že palestinský návrh budou považovat za „umírněný", a zahrnoval by návrat k jednacímu stolu s Izraelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček téma přiblížil ve Víkendovém odpoledním Radiožurnálu

Spolu s Českou republikou a Američany takto Izrael počítá pouze s podporou Německa, Itálie a Nizozemska. Izraelský velvyslanec v OSN ale v tajné depeši varoval, že pokud opravdu dojde na hlasování, bude pro Izrael znamenat debakl.

Izraelský premiér Netanjahu už dal také najevo, že letos na Valné shromáždění OSN nepojede a přenechá nevděčnou úlohu prezidentu Peresovi.

Podle informací blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka se sice Česká republika v posledních letech řadí k zemím, které se prakticky automaticky stavějí na stranu Izraele, její stanovisko k hlasování o palestinské nezávislosti ale zatím není definitivní.

„Já jsem se dnes ptal českých diplomatických zdrojů, bylo mi řečeno, že pozice Prahy v tuto chvíli skutečně ještě úplně jasná není a že hodně sehraje roli chystaná návštěva premiéra Nečase v Izraeli v polovině září, kdy evidentně Izraelci od něj budou chtít slyšet, že podporuje izraelskou pozici. To asi bude ten bod, kdy se Česká republika bude muset vyjádřit jasně,“ poznamenal Tureček v Odpoledním Radiožurnálu.

Palestinský prezident Abbás zopakoval dvě podmínky, za kterých je prý připravený úsilí o uznání nezávislosti zarazit. Izrael uzná za základ mírových rozhovorů hranice z roku 1967 a zastaví rozšiřování židovských osad na okupovaných územích.

Břetislav Tureček, mta, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme