Česko je proti uznání Jeruzaléma hlavním městem Palestiny

Evropská unie neuzná východní část Jeruzaléma jako hlavní město budoucího palestinského státu. Ministři zahraničí EU se shodli na tom, že Jeruzalém by se měl stát společným hlavním městem Izraele i Palestiny a že si toto téma musí vyřešit sami Izraelci a Palestinci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo bydlí Palestinci, vpravo Židé

Vlevo bydlí Palestinci, vpravo Židé | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město. Švédské předsednictví EU původně navrhovalo, aby Unie vyšla vstříc palestinskému požadavku, aby se metropolí zamýšleného palestinského státu stala východní část Jeruzaléma. Česko spolu s Německem nebo Itálií se ale postavilo proti.

Podle ministra zahraničí Jana Kohouta není možné oddělit otázku Jeruzaléma od dalších sporných bodů na Blízkém východě, jako je návrat palestinských uprchlíků nebo budoucí hranice Izraele a Palestiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam Jeruzaléma v blízkovýchodních mírových rozhovorech přiblížila ve Stalo se dnes analytička Irena Kalhousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

O všem musí podle Kohouta jednat především obě strany konfliktu. "Z těch sporných témat je Jeruzalém samozřejmě jedním z nejcitlivějších," uvedl ministr.

Jeruzalém bude klíčovým bodem rozhovorů

Kohout se domnívá, že toto téma bude vyřešeno až úplně na konec izraelsko-palestinských jednání. "Ta jednání ale zatím nezačala, nebyla obnovena. Celý přístup Evropské unie, její dnešní závěry směřují k tomu, aby došlo k obnovení přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci," řekl.

Také podle analytičky Ireny Kalhousové z Asociace pro mezinárodní otázky bude statut Jeruzaléma klíčovým bodem izraelsko-palestinských rozhovorů.

"Protože jak pro Palestince, tak pro Izraelce je to symbolické město. Palestinci budou chtít východní Jeruzalém jako své budoucí hlavní město, a Izraelci budou bojovat proti tomu, aby byl rozdělen," uvedla v pořadu Stalo se dnes.

Načasování iniciativy EU

Podle Kalhousové je otázkou, zda iniciativa švédského předsednictví Evropské unie přišla ve vhodnou dobu. Připomněla, že blízkovýchodní mírová jednání jsou na mrtvém bodě a pozice prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse je velice slabá.

"Možná se opravdu jedná o takový pokus posílit pozici Abbáse a ukázat Palestincům, že Evropané stojí na jejich straně, co se týče východního Jeruzaléma. Je ale otázkou, jestli to přichází ve vhodnou dobu, protože Američané se snaží obnovit izraelsko-palestinské rozhovory, a nevím jestli toto prohlášení Evropanů bude pozitivní," dodala Irena Kalhousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Katarína Brezovská, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme