Česko je šestou nejbezpečnější zemí světa, ukázal průzkum. Nejhůř je na tom Sýrie

Podle skupiny expertů z Institute for Economics and Peace je Česká republika šestou nejbezpečnější zemí na světě. Žebříček zvaný Světový index míru (Global Peace Index) sestavují už deset let. Každoročně odhaluje ty nejbezpečnější a nejnebezpečnější země světa. Letos Česko podle průzkumu předběhlo v bezpečnosti o několik příček skoro všechny své sousedy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vlajka v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: kpt. Milan Kozelka, Generální štáb Armády ČR

Česko si v porovnání s předchozími roky o několik příček polepšilo. V roce 2015 obsadila Česká republika 10. místo. Dva roky před tím to bylo místo 14.

Světový mír indexu z roku 2016 hodnotí 163 zemí na základě jejich mírumilovnosti. Výsledky jsou pak prezentovány na interaktivní mapě.

Index posuzuje celkem 23 kritérií, která definují vnitřní i vnější mírové podmínky a také celkovou bezpečnost země.

Titul nejbezpečnější země světa si nárokuje Island, a to už šest let. Na vrchol žebříčku se řadí díky nízkému počtu domácích a mezinárodních konfliktů i klidnému stavu společnosti.

Druhé místo pak obsadilo Dánské království. Třetí nejbezpečnější zemí je Rakousko, které se jako jediné z českých sousedů umístilo lépe než Česko samotné. V první desítce se pak dále objevuje ještě Nový Zéland, Portugalsko, Švýcarsko, Kanada, Japonsko a Slovinsko.

Německo se umístilo na 16. místě, Polsko na 22. a Slovensko obsadilo až 24. pozici. V rámci průzkumu byla Evropa již tradičně vyhlášena nejmírumilovnějším kontinentem.

Na konci žebříčku mezi nejméně bezpečnými státy se pak objevily zejména africké a blízkovýchodní země. Nejhůře je na tom Sýrie a Jižní Súdán.

Jen sedm míst za poslední Sýrií se umístila Ukrajina, Rusko svého souseda předčilo o pět příček. Jde také o jediné evropské země, které se umístily mezi 20 nejméně bezpečnými státy.

Podle zprávy expertů je pak svět o 0,53 procenta méně bezpečný než v předchozím roce. Dohromady 81 zemí ale vylepšilo své umístění v žebříčku.

10 nejbezpečnějších zemí na světě | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme