Česko je v začleňování Romů do společnosti dál, než požaduje EK

Romové jsou největší etnickou menšinou v Evropě. Často ale nejsou integrální součástí společnosti a stojí mimo ni. V mnoha zemích přetrvávají problémy související s jejich nízkou mírou vzdělání, nezaměstnaností nebo nedostatečným přístupem ke zdravotní péči. Před měsícem navrhla Evropská komise celounijní rámec pro strategii začlenění Romů do společnosti. Dnes o něm v Bruselu jednali ministři práce a sociálních věcí zemí EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové (ilustrační foto)

Romové (ilustrační foto) | Foto: Jana Šustová

Všichni ministři na jednání uznali, že sociální a ekonomická situace romské menšiny je celoevropský problém. Každá země ho ale řeší buď samostatně, pokud je tam nějaká velká romská menšina, nebo v rámci své politiky začleňování všech etnických nebo národnostních menšin tam, kde není romská populace tak velká.

Všichni souhlasili s tím, že pro zlepšení sociální a ekonomické situace romské komunity je třeba se hlavně zaměřit na přístup ke vzdělání. Má se začít u předškolních dětí a na to brát zřetel až po vysokoškolské studium.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj při bruselských institucích Pavel Novák mluví o strategii začleňování Romů do společnosti ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Cíl Evropské komise je méně ambiciózní. Chtěla, aby všechny romské děti měly alespoň ukončené základní vzdělání, a dále eliminovat projevy segregace ze školství, zlepšit přístup Romů k zaměstnání odstranit diskriminaci při přijímání takových zaměstnanců a také podporovat samostatné podnikání Romů.

Rovněž je podle EK třeba zajistit jim zdravotní péči, hlavně k preventivní, a zlepšit přístup k bydlení, zejména k sociálním bytům. Státy se v dnešním usnesení zavázaly plně využívat možností financování takové výstavby z Evropského fondu regionálního rozvoje.

Do konce letošního roku mají předat všechny členské státy Evropské komisi své nové nebo aktualizované strategie začleňování Romů do společnosti a EK potom bude průběžně kontrolovat, jak se naplňují.

Mnoho programů pro začleňování

Česká republika na své strategii nemusí mnoho změnit. Evropský rámec se týká hlavně zemí, které nemají tolik rozvinuté programy pro romskou populaci. Česká republika má naopak pro začleňování hodně programů.

Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Davida Kafky je ČR v tvorbě programů pro začleňování Romů napřed, než co žádá Evropská komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra práce a sociálních věcí David Kafka mluví o situaci Romů ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„V České republice jsme už poměrně daleko v těchto úvahách a naše strategie, které máme až do roku 2025 jsou plně koherentní s tím, jak se ty strategie dohodly. I kdyby ta evropská strategie nebyla, stejně bychom fakticky v těch intencích, které se dnes dohodly, postupovali,“ uvedl David Kafka.

Česká republika má podle jeho slov navíc poradenství proti předlužování a zadlužování lidí.

„Vše velmi závisí n atom, kolik Romů absolsutně nebo relativně v té které zemi žije a jak je ten problém v některé zemi palčivý nebo méně palčivý. Jsou země, které s tím nemají vůbec žádný problém, protože tam příslušníci tohoto etnika vůbec nemají, a jsou země, které s tím mají proti nám nesrovnatelně větší problém, protože tam je ten problém kvalitativně i kvantitativně mnohem dál,“ řekl David Kafka.

Pavel Novák, Naďa Bělovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme