Česko jedná s EK o rychlejším schválení EIA u dopravních staveb

Česko se chce s Evropskou komisí do konce března dohodnout na mírnějším postupu při připosouzení vlivu na životní prostředí (EIA) u velkých dopravních staveb. Desítky z projektů jsou financované z evropských fondů, ale nesplňují požadavky na posouzení jejich vlivu na okolní přírodu. V Česku totiž už 10 let chybí odpovídající zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda hnutí ANO a místopředseda vlády v demisi Richard Brabec | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO by se zrychlení posuzovacího procesu mohlo týkat deseti či patnácti českých projektů dopravních staveb.

„Komise podporuje kritérium, aby šlo o projekty, které jsou relativně málo komplikované z pohledu protestů veřejnosti. Oni totiž mají skvělé informace například o tom, proti kterým projektům dlouhodobě existoval protest veřejnosti, a s tím poté mají největší problém. U takových projektů se dá očekávat, že proces na posouzení životního prostředí může být komplikovanější,“ prohlásil Brabec.

Pokud by se vláda s Komisí nedohodla, mohlo by to znamenat ztráty pro státní rozpočet ve výši desítek miliard korun.

Problém nesouladu českého posuzování vlivu na životní prostředí s unijními pravidly řeší komise s Českem už čtyři roky. Zahájeno už kvůli tomu bylo i řízení o porušování unijních práv.

ČTK, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme