Česko jedná s USA o přestěhování RFE

Česká republika vyjednává se Spojenými státy o přestěhování Rádia Svobodná Evropa z centra Prahy do jiného objektu. Budovu bývalého Federálního shromáždění, z níž rádio vysílá mimo jiné do islámských zemí, střeží kvůli hrozbě teroristického útoku vedle policistů také vojáci s obrněnými transportéry. Před možným útokem na sídlo stanice varovaly zahraniční tajné služby. Teroristé prý chtěli k budově dopravit výbušniny v menším nákladním automobilu. Naše ministerstvo zahraničí už zahájilo jednání o přestěhování stanice s šéfem americké diplomacie Collinem Powellem a s prezidentovou poradkyní pro národní bezpečnost Condoleezou Riceovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČRo 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. "Není tajemstvím, že umístění radakce Rádia Svobodná Evropa v budově bývalého Federálního shromáždění není z bezpečnostních hledisek zrovna nejšťastnější. Je proto dobře, že naši američtí přátelé si tento problém uvědomují, a společnými silami budeme hledat jiné, bezpečnější místo - pochopitelně v rámci České republiky".

Česká vláda dnes oficiálně souhlasila s vysláním dopravního letadla TU-154, který by měl spolupracovat se spojenci v operacích proti teroristům. Jak podotkl Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády, teď už záleží jen na rozhodnutí centrály aliance, zda naši nabídku využije. Podle něj se předpokládá, že by se jednalo asi o jeden až dva lety týdně pravděpodobně na trase Evropa - USA. Náklady na vyslání letounu by hradilo ministerstvo obrany.

Kabinet také schválil návrh základního systému ochrany občanů před vysoce rizikovými biologickými látkami a jedy. Podle Jindřicha Marka není rozhodnutí ministrů přímou reakcí na zvýšené nebezpečí teroristických útoků v posledních týdnech, neboť vypracování systému vláda zadala už v srpnu. Systém zahrnuje výcvik profesionálních záchranářů a specialistů, vědecký výzkum, tvorbu zásob očkovacích látek, přípravu obyvatelstva na sebeochranu a vzájemnou pomoc, jakož i zabezpečení laboratoří, které pracují s nebezpečnými biologickými látkami a jedy.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme