Česko jedná s USA o přestěhování RFE

Česká republika vyjednává se Spojenými státy o přestěhování Rádia Svobodná Evropa z centra Prahy do jiného objektu. Budovu bývalého Federálního shromáždění, z níž rádio vysílá mimo jiné do islámských zemí, střeží kvůli hrozbě teroristického útoku vedle policistů také vojáci s obrněnými transportéry. Před možným útokem na sídlo stanice varovaly zahraniční tajné služby. Teroristé prý chtěli k budově dopravit výbušniny v menším nákladním automobilu. Naše ministerstvo zahraničí už zahájilo jednání o přestěhování stanice s šéfem americké diplomacie Collinem Powellem a s prezidentovou poradkyní pro národní bezpečnost Condoleezou Riceovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČRo 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. "Není tajemstvím, že umístění radakce Rádia Svobodná Evropa v budově bývalého Federálního shromáždění není z bezpečnostních hledisek zrovna nejšťastnější. Je proto dobře, že naši američtí přátelé si tento problém uvědomují, a společnými silami budeme hledat jiné, bezpečnější místo - pochopitelně v rámci České republiky".

Česká vláda dnes oficiálně souhlasila s vysláním dopravního letadla TU-154, který by měl spolupracovat se spojenci v operacích proti teroristům. Jak podotkl Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády, teď už záleží jen na rozhodnutí centrály aliance, zda naši nabídku využije. Podle něj se předpokládá, že by se jednalo asi o jeden až dva lety týdně pravděpodobně na trase Evropa - USA. Náklady na vyslání letounu by hradilo ministerstvo obrany.

Kabinet také schválil návrh základního systému ochrany občanů před vysoce rizikovými biologickými látkami a jedy. Podle Jindřicha Marka není rozhodnutí ministrů přímou reakcí na zvýšené nebezpečí teroristických útoků v posledních týdnech, neboť vypracování systému vláda zadala už v srpnu. Systém zahrnuje výcvik profesionálních záchranářů a specialistů, vědecký výzkum, tvorbu zásob očkovacích látek, přípravu obyvatelstva na sebeochranu a vzájemnou pomoc, jakož i zabezpečení laboratoří, které pracují s nebezpečnými biologickými látkami a jedy.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Jaroslav Mareš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme