Česko má podle EK ještě zlepšit penzijní systém a fungování veřejné správy

Evropská komise Česku vyčítá nedotaženou penzijní reformu a chybějící zákon o státní službě. Vyplývá to z hodnocení hospodářských politik, které pro všech 27 členských zemí Komise sestavila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso | Zdroj: ČTK

EK dala také zemím doporučení, co by ještě měly zlepšit, aby jejich ekonomiky byly co nejvýkonnější. U Česka Brusel varuje, že špatně fungující státní správa a kontrola nakládání s evropskými penězi ohrožují naše čerpání z unijních fondů.

Hlavním zdrojem problémů s využíváním prostředků v unijních fondech je podle Evropské komise špatně fungující řízení a následná kontrola veřejné správy. Velký podíl na tom také má nedodržování pravidel pro zadávání veřejných zakázek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doporučení EK pro Českou republiky přiblížil ve Světě o druhé bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

Ve zprávě se připomíná, že loni EK pozastavila proplácení projektů v několika operačních programech a že letos varovala před zastavením všech plateb, když nezlepšíme management a kontrolu nakládání s evropskými penězi. Na to, abychom taková zlepšení provedli, máme lhůtu do konce června.

Negativní dopad na naši schopnost čerpat unijní dotace má podle hodnotící zprávy absence zákona o státní službě. Podle EK je nutné situaci kolem této normy urgentně řešit.

Podmínky pro korupci také podle mínění komise zvyšuje to, že jsme u nás stále nezrušili anonymní akcie na doručitele, ačkoli jsme takové doporučení už dostali. Příslušný návrh zákona právě dnes přijala Nečasova vláda.

Úskalím předčasné důchody

Zpráva sice kvituje schválení penzijní reformy, ale upozorňuje na to, že není jasně navázaná na předpokládaný věk dožití obyvatel. Její úskalí také komise spatřuje v systému předčasných důchodů.

Podle premiéra Petra Nečase jsou ale předdůchody součástí dohody vlády s odbory a zaměstnavateli.

„Je naznačeno, zda systém předdůchodů, který se připravuje na základě dohody se sociálními partnery, to znamená především na základě požadavku odborů, náhodou nebude rozmělňovat důchodovou reformu tím, že vytváří lepší předpoklady pro odchod do předčasného důchodu.“

„Nicméně já konstatuji, že tento systém byl vytvořen na základě dohody se sociálními partnery, my tuto dohodu ctíme, a proto i legislativně tuto věc připravujeme,“ reagoval na hodnotící zprávu český premiér.

Doporučení EK mají země zohlednit

„Mnoho států vyvinulo v minulém roce velké úsilí v zavádění strukturálních reforem, ale je třeba ještě udělat víc,“ zhodnotil celkovou situaci v Unii předseda Evropské komise José Barroso.

Komise vydává dokument vždy v prvním pololetí roku a členské země pak mají doporučení zohlednit v národním programu reforem a také při přípravě rozpočtu na následující rok.

V únoru ale může upozornit některé země na nebezpečí nerovnováhy v jejich ekonomikách, což už se letos stalo v případě 12 států, třeba Belgie, Bulharska, Francie, Itálie, Maďarska nebo Švédska.

Doporučení potom musí vést k tomu, že státy připadají některá opatření, aby výkyvy odstranily, a pokud se tak nezachovají, zemím eurozóny hrozí pokuta až jedné desetiny procenta HDP.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme