Česko má v Chile navzdory požáru v národním parku stále dobré jméno

Češi se budou podílet na výstavbě chilské infrastruktury a budou dál pomáhat s obnovou lesa ve slavném chilském národním parku Torres del Paine, který v roce 2005 zničil velký požár způsobený českým turistou. Takové jsou závěry jednání českého prezidenta Václava Klause a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga s jejich chilskými protějšky, se kterými se sešli na státní návštěvě Chile.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Václav Klaus s chilským protějškem Sebastiánem Piňerou.

Český prezident Václav Klaus s chilským protějškem Sebastiánem Piňerou. | Foto: Kancelář prezidenta republiky

Přivítání českého prezidenta v Chile bylo velkolepé a srdečné. Chilský prezident Sebastián Piňera, který je prvním pravicovým prezidentem od znovunastolení demokracie v zemi, přijal Václava Klause i Karla Swarzenberga se všemi poctami. Vojáci v zelenobéžových uniformách českému ministru zahraničí při uvítací ceremonii připomněli naší historii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěva prezidenta ČR Václava Klause v Chile. Reportáž Nadi Bělovské.

„Jejich čepičky a uniformy my připomínali mé dětství. Byl to zvláštní pocit to vidět,“ uvedl Schwarzenberg.

Příležitost pro české firmy

Prezidenti Česka a Chile se domluvili na vzájemné podpoře turistiky a také bližší ekonomické spolupráci. Václav Klaus vidí v této zemi řadu příležitostí pro české firmy.

„V průmyslu byla vždycky naše síla. Už v 20. letech minulého století jsme intenzivně vyváželi do Chile spotřební průmysl. Po druhé světové válce jsme více přešli do průmyslových výrobků, investičních celků, což je naše největší komparativní výhoda,“ řekl Klaus.

Zmíněnou výhodu se v Santiagu snaží využít skupina podnikatelů, která prezidenta doprovází. V Chile usilují o místní zakázky. Jednou z nich má být například dodávka systému pro řízení letového provozu, říká Petr Mach ze společnosti CS Soft.

„Nyní se mění formát některých zpráv, které se předávají mezi letišti. I v Evropě to nyní předznamenává relativní časový problém. Máme ale aplikace, které mohou pomoci. Disponujeme také aplikacemi, které pomohou při zvýšení kapacity letiště. Co se týče objemu dodávek, bavíme se v řádech desítek miliónů korun,“ řekl Rádiu Česko Mach.

Na chilský trh chce víc proniknout také skupina Vítkovice. Chile má nastartováno na průmyslový vývoj, říká ředitel Vítkovic Jan Světlík, a to znamená pro české výrobce velké šance.

„Možná by mohly být úspěšné bioplynové stanice, protože Chile chce tyto technologie využívat. Rovněž oblast takzvané malé energetiky by mohla být zajímavá. Chile je navíc významným zemědělským exportérem, takže produkty rostlinného typu, které by mohly nějaké reaktory zpracovávat, by mohly být úspěšné,“ zmínil Jan Světlík.

Náprava reputace

Česká republika má v Chile dobré jméno, které ale v únoru 2005 poškodil katastrofální požár, který způsobil obrovské škody v národním parku Torres del Paine. Oheň má na svědomí český turista, který si v národním parku připravoval jídlo a jiskra z vařiče přeskočila na trávu a oheň na okolní lesy.

Požár se podařilo uhasit až za měsíc za oběť mu padlo šestnáct tisíc hektarů lesa. Viník tuto přírodní katastrofu ale každý rok napravuje, do parku se pravidelně vrací s dobrovolníky, aby na místě vysadil další stromy, a obnovu chilského národního parku financuje i česká vláda.

Chilská strana si toho velice cení prohlásil po setkání s chilskými ministrem zahraničí český šéf resortu Karel Schwarzenberg:

„Jsou z toho velice šťastní. Poté, co jsme to tam zapálili se zdá, že s tím, co jsme tam udělali, jsou vysoce spokojení. Jak prezident, tak ministr zahraničí nás za to velice chválili a byli by rádi, kdybychom v té spolupráci pokračovali.“

Schwarzenberg: Nejsou prachy

Česká vláda ale bude muset najít na další pomoc chilskému národnímu parku peníze, které teď momentálně ještě k dispozici nemá.

„S odpuštěním, nikde nejsou prachy. Musím je od mých kolegů vydolovat, jelikož je to důležité. Je to vizitka, jakou jsme předložili,“ obhajuje potřebu další finanční pomoci pro národní park Torres del Paine český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Naďa Bělovská, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme