Česko a spol. vs. migrační kvóty? Evropská komise chystá podpis žaloby za České 'ne'

Evropská komise ve středu velmi pravděpodobně schválí žalobu na Česko, Polsko a Maďarsko kvůli neplnění uprchlických kvót. Radiožurnálu to sdělily diplomatické zdroje.

Původní zpráva Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Evropská na čtvrtek plánuje zveřejnit pravidelný seznam prohřešků členských zemí proti unijnímu právu. Žaloba k Evropskému soudnímu dvoru je poslední fází řízení proti nim. Komise však informaci o schválené žalobě zatím odmítla potvrdit.

Evropská komise zahájila řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku letos v červnu. Česko v roce 2015 hlasovalo proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků. Odmítá nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím odsouhlasilo.

Žaloby Maďarska a Slovenska na uprchlické kvóty zamítl Evropský soudní dvůr

Číst článek

Evropská unie v roce 2015 rozhodla, že za dva roky přerozdělí mezi členské země 160 tisíc migrantů z Řecka a Itálie. Některé země se nejdříve dobrovolně zavázaly k přijetí 40 tisíc běženců. Následovala druhá fáze, kdy si měly rozdělit zbylých 120 tisíc.

Ještě v polovině listopadu evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos připustil, že Česko, Polsko i Maďarsko mají stále čas změnit názor a migranty podle kvót začít přijímat. V opačném případě však pohrozil podáním žaloby. Všechny tři státy přesto kvóty nadále odmítají.

Dvouletý přerozdělovací program skončil v září, podle Avramopulose ale v Itálii a Řecku stále čekají na přesun skoro 4000 migrantů. Unijní země si jich dosud rozdělili přes 31 000.

Filip Nerad, bax Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme