Česko možná zablokuje obchodní smlouvu mezi Kanadou a EU

Česko možná neschválí obchodní smlouvu mezi Kanadou a Evropskou unií. V rozhovoru s Radiožurnálem to naznačila velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová. Kanada loni pro české občany zavedla víza. Praha to považuje za nepřijatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadská vlajka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Evropská sedmadvacítka teď s Kanadou jedná o smlouvě, která má výrazně usnadnit vzájemný obchod a přinést tak desítky miliard eur. Dokument musí schválit parlamenty všech členských zemí Unie. Pokud Kanada víza nezruší, může se podle Vicenové čekat, že čeští zákonodárci dohodu neschválí.

Česko chce jako odvetný krok, aby Evropská komise navrhla zavedení víz pro kanadské diplomaty při jejich cestách do zemí Unie. S tím by Brusel mohl přijít začátkem listopadu, ale podle Vicenové to není pravděpodobné. Některé státy Unie by totiž tohle opatření nemusely podpořit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslankyně při EU Milena Vicenová pro ČRo 1 - Radiožurnál o českých opatřeních za zrušení kanadských víz

„My zatím jenom naznačujeme, že pokud se jasně nezmění situace, pokud nebudou občané České republiky zase cestovat do Kanady bez víz tak, jak se sluší a patří pro členskou zemi Evropské unie, tak velmi těžko budou moci naši poslanci nebo senátoři zvednout ruku pro tuhle smlouvu,“ zdůraznila Vicenová.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme