Česko může přijít o eurokomisaře. Nepodepsalo Lisabonskou smlouvu

Česku hrozí, že přijde o místo eurokomisaře v příští Evropské komisi. Zejména kvůli stížnosti skupiny českých senátorů k Ústavnímu soudu, která může odložit platnost Lisabonské smlouvy.V pořadu 20 minut Radiožurnálu na to upozornil poslanec Evropského parlamentu, německý sociální demokrat Jo Leinen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jo Leinen | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

"Ano, za té dnešní platné smlouvy to bude tak, že bude méně komisařů než je členských států. To znamená, že alespoň jedna země svého člena Komise mít nebude. A je poměrně hodně velké nebezpečí, že to bude právě ta země, která ještě neratifikovala Lisabonskou smlouvu. O tom se v Bruselu zcela jasně diskutuje. Může se tedy stát, že po Vladimíru Špidlovi nastane díra a Česká republika nebude mít zastoupení v Evropské komisi," prohlásil Jo Leinen.

Přehrát

00:00 / 00:00

20 minut Radiožurnálu: Česko může přijít o post eurokomisaře, říká poslanec Evropského parlamentu, německý sociální demokrat Jo Leinen.

Česká republika ale není jediným státem Unie, který smlouvu ještě neratifikoval. Irové o ní budou ještě rozhodovat v opakovaném referendu, plně dokument neratifikovalo ani Německo a Polsko.Německý ústavní soud se začal zabývat sérií žalob proti přijetí Lisabonské smlouvy. Podobně jako v Česku se soudci zabývají otázkou, zda je dokument v souladu s ústavou. Verdikt se neočekává dříve než za několik týdnů.

Martin Veselovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme