Česko může přijít o více než 500 miliard korun z EU. Kvůli chybějícímu zákonu o úřednících

Česko může přijít o více než 500 miliard korun z evropských fondů. Zůstává totiž jedinou zemí Evropské unie, která stále nepřijala zákon o úřednících. Ten by měl zajistit nezávislost státní správy. Evropská komise za to Česko zkritizuje v sérii doporučení, která dnes zveřejní. Český rozhlas je má exkluzivně k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

Evropská komise navíc do Prahy vzkázala: Pokud Česko zákon do konce roku nepřijme, od příštího roku už žádné peníze z eurofondů nedostane. Českému rozhlasu to potvrdily dva vysoce postavené zdroje. Brusel nadměrný vliv českých politiků na státní správu kritizuje dlouhodobě.

Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn už před časem řekl, že po volbách v Česku politici obvykle vymění spoustu úředníků a na jejich místa dosadí své vlastní lidi. „Když vláda po volbách vymění klíčové lidi, je to, jako by začínala od nuly,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatné informace týkající se chybějícícho zákona o úřednících shrnul redaktor Martin Ježek

To se podle komise musí změnit, pokud chce Česko stovky miliard korun na svůj rozvoj získat. Právě politický vliv na úředníky je podle komise jednou z hlavních příčin obrovských českých problémů s čerpáním evropských peněz.

„Kvalita státní správy je jednou z ex-ante podmínek pro čerpání evropských peněz v programovacím období 2014–2020,“ píše komise v takzvaných Doporučeních pro Českou republiku, které má Český rozhlas k dispozici.

Zákon, který má ochránit úředníky před politickými vlivy, má podle mnohých chyby

Číst článek

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která zákon o úřednících dosud nemá. K jeho přijetí se přitom zavázala už při svém vstupu do EU.

Komise v doporučeních také Česku vytýká výrazný nepoměr mezi zdaněním zaměstnanců a živnostníků. Upozorňuje především na takzvaný švarcsystém, který doslova označuje jako „zvrácený“. Vedle toho má komise výhrady i k údajně pomalému nárůstu věku pro odchod do důchodu v Česku a kritizuje i plánované snižování deficitu českého státního rozpočtu.

Česko by mělo podle Evropské komise víc zdanit živnostníky, švarcsystém označila za zvrácený

Číst článek

Ondřej Houska, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme