Česko může uzavřít kapitolu o energetice

Evropská unie s konečnou platností schválila poziční dokument k energetice pro vstupní jednání s Českou republikou. Ministr zahraničí Jan Kavan tak už ve středu bude moci v Bruselu rozhovory o energetice ukončit. Šéfka rakouské diplomacie Ferrerová-Waldnerová nicméně prohlásila, že její země si vyhrazuje právo tuto kapitolu znovu otevřít kdykoli před konečným uzavřením vstupních rozhovorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

V bruselských kuloárech se podle zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha mluví o tom, že na prohlášení Ferrerové-Waldnerové nereragoval nikdo z ostatních ministrů zahraničí patnáctky. Všeobecně se soudí, že rakouská ministryně pronesla svůj projev na půdě EU kvůli problémům na domácí vnitropolitické scéně. Ve Vídni stále probíhá debata, zda bylo správné uzavřít s pražskou vládou spor o Temelín a zda Vídeň měla dát souhlas s ukončením jednání o energetice. Jak totiž upozornil komisař pro rozšíření Verheugen, pokud by Rakousko chtělo energetiku při jednání s Českem znovu otevřít, muselo by získat souhlas dalších 14 zemí unie, což není pravděpodobné.

Proti uzavření energetické kapitoly demonstrovali ve Vídni ekologičtí aktivisté. Asi třicet sympatizantů organizací Global 2000, Greenpeace a Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí se dopoledne shromáždilo před sídlem rakouské vládní strany Svobodných, aby protestovali proti její politice ve věci temelínské elektrárny. Vyžádali si rozhovor s ekologickým mluvčím FPÖ Schweizerem. Demonstranti kritizovali jeho stranu za dvojité jednání a konfrontovali ho otázkou, jak Svobodní chtějí garantovat, že Rakušané budou moci energetickou kapitolu skutečně opětovně otevřít, pokud Česká republika nesplní své závazky.

Milan Fridrich, Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme