Česko nabídlo NATO posílení přítomnosti v Afgánistánu
Česko může Severoatlantické alianci nabídnout posílení svého kontingentu v Afganistánu. Generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rassmusena o tom dnes informoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Do Bruselu ovšem přivezl i zprávy, které šéfa NATO nepotěšily.
Přesné číslo, o kolik vojáků by mohla česká armáda navýšit svůj stav v Afghánistánu, zatím nechtěl ministr Schwarzenberg prozradit, dokud o tom nerozhodne parlament.
Dnes je v Afghánistánu v misi ISAF přibližně 530 českých vojáků. Karel Schwarzenberg ale musel generálního tajemníka informovat, že musíme z rozpočtových důvodů snížit přítomnost v někdejší jihosrbské provincii Kosovo v jednotkách KFOR.
Pavel Novák mluvil o návštěvě Karla Schwarzenberga u generálního tajemníka NATO
Generálního tajemníka tato informace příliš nepotěšila, protože i v Kosovu má KFOR své úkoly, ale už teď je známé, že tato mise už nemusí být tak početná. Mise trvá už několik let a Kosovo se začíná konsolidovat a přebralo za sebe zodpovědnost, když jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, takže si musí za sebe ručit.
Situace už je tam klidnější a není potřeba tolik vojáků jako dosud. Dnes jich tam Česká republika má 432. Stahovaní se chystalo, ale nyní ho bude potřeba provést rychleji.
S generálním tajemníkem se setká i premiér Nečas
Ministr dále mluvil o přípravách summitu NATO v listopadu v Lisabonu, kde se bude mimo jiné jednat o strategii aliance, tedy i o protiraketové obraně. V České republice by mohlo být administrativně řídící amerického systému včasného varování před raketovým útokem.
Ve čtvrtek se setká s generálním tajemníkem NATO v Bruselu také Petr Nečas. Premiér České republiky pravděpodobně přijede do Bruselu s ujištěním, že stále máme zájem právě o centrum včasného varování, a že by s tím nemusel být takový problém, jaký jsme zažívali s radarem. Nebude to totiž viditelná bílá koule, jaká měla být v Brdech.
Má jít o administrativní zázemí, které bude shromažďovat informace o raketách rizikových států. Je větší šance, že vznikne, než kdyby se měl v Česku instalovat radar.
Už teď je jasné, že NATO chce zapojit americkou protiraketovou obranu do svého systému, nebude to tudíž jen pro USA.