Česko navrhuje za předsedu Evropské komise znovu Josého Barrosa

České předsednictví Radě Evropské unie zahájilo konzultace o obsazení postu předsedy Evropské komise. Premiér Jan Fischer dnes tuto funkci znovu nabídl dosavadnímu šéfovi komise Josému Manuelovi Barrosovi. První jednání o osobě nového předsedy komise vedl Fischer v Německu. Postupně chce ale slyšet názor všech členských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Jan Fischer

Angela Merkelová a Jan Fischer | Zdroj: ČTK

José Barroso poděkoval předsedovi Evropské rady Fischerovi za důvěru. S nabídkou souhlasil. Podle něj ale přijetí funkce předsedy eurokomise na dalších pět let vyžaduje, aby Rada unie - tedy členské státy a Evropský parlament přijaly ambiciozní program, který na své druhé funkční období připraví.

Barroso uvedl, že chce vést Unii k lepší regulaci a dohledu nad finančními institucemi. Unie podle něj má také hrát vedoucí roli v boji se změnami klimatu zaváděním inovací.

Na základě výsledků konzultací s členskými státy a s Evropským parlamentem se Barroso rozhodne, jestli bude ve funkci předsedy Evropské komise pokračovat.

Konzultace s členskými státy o podpoře Barossa na post předsedy Evropské komise zahájil dnes Jan Fischer v Německu. V Berlíně o tom jednal s kancléřkou Angelou Merkelovou. Dohodli se, že Praha a Berlín budou při sondování podpory opětovné kandidatuře Josého Barrosa na post předsedy komise úzce spolupracovat.

Podle Jana Fischera má tato otázka značný význam: Máme zájem na silné Evropské komisi. Na komisi, která ale bude dobrým partnerem členským zemím. Bude efektivním orgánem a bude to orgán v čele se silnou osobností."

Jan Fischer dnes německé kancléřce také poděkoval za její dosavadní podíl na zdárném průběhu českého vedení Evropské unii. Merkelová ho ujistila, že Česko může počítat s všemožnou podporou Německa i na závěr předsednictví. Během příprav nadcházejícího summitu sedmadvacítky se tak nezkušený premiér může spolehnout na pomoc jednoho z nejsilnějších evropských hráčů.

"Spolková vláda chce být českému předsednictví hlavně nápomocná v tom, aby se podařilo dosáhnout kompromisu ohledně posílení evropské dimenze dohledu nad finančními trhy," uvedla Angela Merkelová.

Přečtěte si také:
José Barroso bude znovu kandidovat na post předsedy Evropské komise
Šéf Evropské komise navštívil Varšavu
Barroso očekává prudké zvýšení nezaměstnanosti v EU
Barroso pochválil ČR za start předsednictví
Barroso je připraven zůstat ve funkci do konce roku

Pavel Novák, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme