Česko nedostane několik měsíců peníze z EU, špatně kontroluje jejich utrácení

Česko nedostane minimálně několik měsíců žádné peníze z evropských fondů. Radiožurnálu to pod slibem anonymity řekl vysoce postavený zdroj. Praha se podle něj s Evropskou komisí neformálně dohodne na tom, že o proplácení peněz vůbec nebude žádat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Komise by totiž peníze tak jako tak odmítla proplatit. Důvodem je nespokojenost Bruselu s tím, jak se v Česku utrácení peněz z evropských fondů kontroluje.

Komise požaduje, aby byl systém kontroly centralizován na ministerstvu financí. Dosud přitom audity, tedy kontrolu hospodaření s evropskými penězi, provádí každé ministerstvo zvlášť.

Přehrát

00:00 / 00:00

První náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun mluví o dočasném zastavení dotací z EU v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Situace je taková, že nebudou plošně zastaveny všechny operační programy, protože se Česká republika dohodla s Evropskou komisí na opatřeních, které mají zefektivnit využívání strukturálních fondů. Jedno z těch opatření je i centralizace auditního systému. A nedojde teď k plošnému zastavení operačních programů,“ řekl první náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun.

Úřady ale podle Bruselu své úkoly nezvládají. Komise za to kritizovala například ministerstvo školství. Podle zdrojů Radiožurnálu bude převod kontroly pod ministerstvo financí trvat minimálně do poloviny roku.

Česko by prý ale o žádné peníze přijít nemělo. O jejich proplacení požádá později a Komise je údajně proplatí ve druhé půlce roku.

„Přibližně třetina všech evropských programů je nyní zasažena tímto preventivním krokem Evropské komise – důslednější kontrolou a tím, že v členský stát musí splnit určitá opatření, než zase začnou posílat Evropské komisi žádosti o platby,“ řekl Daniel Braun.

Podle něj je důležité, že projekty běží dál a výdaje na ně jsou přefinancovány ze státního rozpočtu.

Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme