Česko nemá jen přihlížet, ale zapojovat se aktivně do debat, prohlásil ministr Pilný po jednání eurozóny

Český ministr financí Ivan Pilný za hnutí ANO nepodporuje, aby Česko bylo pouze pozorovatelem v eurozóně. Za přínosnější považuje, aby se v ní aktivně zapojovalo do debat. Řekl to v Bruselu po zasedání ministrů financí zemí eurozóny, kterého se poprvé účastnili i zástupci států neplatících eurem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr financí Ivan Pilný

Exministr financí Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„To, o co stojíme, je aktivní účast na debatách, které byly započaty dneska. Musí to ale být ve formátu celé sedmadvacítky,“ uvedl ministr Pilný po schůzce, která byla přípravou prosincové summitu o reformách eurozóny.

Česká vláda zatím termín vstupu do ní nestanovila. Dosluhující kabinet alespoň navrhl, že by Česko mohlo požádat o status pozorovatele při jednáních eurozóny. Pilný k tomu má ale výhrady. „Status pozorovatele se mi nelíbí už z definice,“ říká.

Český ministr by místo toho uvítal, kdyby se schůzky eurozóny i za účasti nečlenských zemí konaly také v budoucnu.

Pokračování těchto schůzek v rozšířeném formátu podporuje i slovenský ministr financí Peter Kažimír. Ten patří mezi adepty na post předsedy euroskupiny, který se bude vybírat v prosinci. Slovenského ministra by v této funkci podle Pilného ráda viděla také Česká republika.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme