Česko-německá fotbalová škola má podporu Fondu budoucnosti, který slaví už 15 let

Na začátku byla česko-německá deklarace, kterou vlády obou zemí podepsaly v roce 1997. Tento rok je milníkem ve vztazích obou zemí, který udělal tečku za minulostí a otevřel cestu k nové spolupráci. Té napomáhá Česko-německý fond budoucnosti, který dnes slaví 15 let existence. Součástí spolupráce obou stran je mnoho projektů. Jedním z nich je i česko-německá fotbalová škola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč | Foto: Stock Exchange Diane Groves

Česko-německý fond budoucnosti pomáhá stavět mosty mezi Čechy a Němci.

Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí a které umožňují a prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a dějin.

Od roku 1998 poskytl Fond budoucnosti dohromady přibližně 45 milionů eur na zhruba 7500 projektů. Jedním z nich je česko-německá fotbalová škola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o česko-německé fotbalové škole, která funguje díky Fondu budoucnosti, připravila Krála Stejskalová a Zdeněk Novák

Na Strahově trénuje i v dešti skupinka kluků ze Sparty. Déšť čtrnáctiletému Filipovi Tvarohovi nevadí, naopak ho vítá jako osvěžení. Filip si své fotbalové umění zlepšoval už i v zahraničí – v tom mu právě pomohl Česko-německý fond budoucnosti.

„Byl to výměnný kurz – učili jsme se druhý jazyk. Naučili jsme se mluvit německy. A z Německa se fotbalisti naučili mluvit česky,“ popisuje svoji zkušenost Filip Tvaroh. Zkušenost vidí jako přínosnou pro svého syna i Filipova maminka.

Česko-německá škola funguje už 10 let a u jejího zrodu stál Gerald Prell, který se díky fotbalu naučil česky.

Překonání jazykových bariér

„Na začátek toho projektu musel jsem ještě všechno tlumočit nebo nechat tlumočit od překladatelů a tlumočníků. A už to bylo docela trapný mluvit s dětma s tlumočníkem, tak jsem se naučil česky v praxi přes fotbal. A to je výsledek dneska,“ říká Gerald Prell.

Česko-německý fond budoucnosti podpořil 7500 projektů. A podle ředitele fondu Tomáše Jelínka patří fotbalová škola mezi nejúspěšnější.

„Jednak z toho důvodu, že z té původně bilaterální česko-německé aktivity se dnes stala akce evropského rozsahu. Navíc se ukázalo, že ta základní myšlenka spojit mladé lidi obou zemí skrze jejich zájem o fotbal, o sport je naprosto jednoznačně nosná i v širokém mezinárodním kontextu,“ tvrdí Tomáš Jelínek.

To potvrzuje i Gerald Prell, který právě trénuje na evropské mistrovství klubů.

Fotbal, ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Mini Euro je něco jako Champions League pro starší přípravky,“ vysvětluje Gerald Prell a dodává, že se zúčastní i přípravky z významných klubů, jako je Manchester United, FC Porto či Ajax Amsterdam. Celkem se akce zúčastní 18 týmů z 16 národů.

„Domácí tým bude takzvaný ‚tým Evropa‘, kde hraje hodně českých dětí a německých dětí spolu v jednom týmu,“ dodává Gerald Prell.

Motivaci v týmu pomáhají Geraldu Prellovi i významné fotbalové osobnosti. Trénink tak už navštívil Pavel Nedvěd. Osobnosti, které mají už zkušenosti s působením v zahraničních klubech, mohou dětem předat své pocity z tréninků v domácím i cizím prostředí. Pro děti je pak důležité, že si podobnou zkušenost mohou přenést díky aktivitám česko-německé fotbalové školy do svých životů.

„Byl jsem v Hofu, to je blízko Chebu. Byl jsem taky v Polsku, ve Varšavě. A potom jsem byl u Stuttgartu,“ popisuje tak Filip Tvaroh místa, kam se díky fotbalové škole podíval.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme