Česko-německá fotbalová škola má podporu Fondu budoucnosti, který slaví už 15 let

Na začátku byla česko-německá deklarace, kterou vlády obou zemí podepsaly v roce 1997. Tento rok je milníkem ve vztazích obou zemí, který udělal tečku za minulostí a otevřel cestu k nové spolupráci. Té napomáhá Česko-německý fond budoucnosti, který dnes slaví 15 let existence. Součástí spolupráce obou stran je mnoho projektů. Jedním z nich je i česko-německá fotbalová škola.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč

Fotbalový míč | Foto: Stock Exchange Diane Groves

Česko-německý fond budoucnosti pomáhá stavět mosty mezi Čechy a Němci.

Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí a které umožňují a prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a dějin.

Od roku 1998 poskytl Fond budoucnosti dohromady přibližně 45 milionů eur na zhruba 7500 projektů. Jedním z nich je česko-německá fotbalová škola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o česko-německé fotbalové škole, která funguje díky Fondu budoucnosti, připravila Krála Stejskalová a Zdeněk Novák

Na Strahově trénuje i v dešti skupinka kluků ze Sparty. Déšť čtrnáctiletému Filipovi Tvarohovi nevadí, naopak ho vítá jako osvěžení. Filip si své fotbalové umění zlepšoval už i v zahraničí – v tom mu právě pomohl Česko-německý fond budoucnosti.

„Byl to výměnný kurz – učili jsme se druhý jazyk. Naučili jsme se mluvit německy. A z Německa se fotbalisti naučili mluvit česky,“ popisuje svoji zkušenost Filip Tvaroh. Zkušenost vidí jako přínosnou pro svého syna i Filipova maminka.

Česko-německá škola funguje už 10 let a u jejího zrodu stál Gerald Prell, který se díky fotbalu naučil česky.

Překonání jazykových bariér

„Na začátek toho projektu musel jsem ještě všechno tlumočit nebo nechat tlumočit od překladatelů a tlumočníků. A už to bylo docela trapný mluvit s dětma s tlumočníkem, tak jsem se naučil česky v praxi přes fotbal. A to je výsledek dneska,“ říká Gerald Prell.

Česko-německý fond budoucnosti podpořil 7500 projektů. A podle ředitele fondu Tomáše Jelínka patří fotbalová škola mezi nejúspěšnější.

„Jednak z toho důvodu, že z té původně bilaterální česko-německé aktivity se dnes stala akce evropského rozsahu. Navíc se ukázalo, že ta základní myšlenka spojit mladé lidi obou zemí skrze jejich zájem o fotbal, o sport je naprosto jednoznačně nosná i v širokém mezinárodním kontextu,“ tvrdí Tomáš Jelínek.

To potvrzuje i Gerald Prell, který právě trénuje na evropské mistrovství klubů.

Fotbal, ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Mini Euro je něco jako Champions League pro starší přípravky,“ vysvětluje Gerald Prell a dodává, že se zúčastní i přípravky z významných klubů, jako je Manchester United, FC Porto či Ajax Amsterdam. Celkem se akce zúčastní 18 týmů z 16 národů.

„Domácí tým bude takzvaný ‚tým Evropa‘, kde hraje hodně českých dětí a německých dětí spolu v jednom týmu,“ dodává Gerald Prell.

Motivaci v týmu pomáhají Geraldu Prellovi i významné fotbalové osobnosti. Trénink tak už navštívil Pavel Nedvěd. Osobnosti, které mají už zkušenosti s působením v zahraničních klubech, mohou dětem předat své pocity z tréninků v domácím i cizím prostředí. Pro děti je pak důležité, že si podobnou zkušenost mohou přenést díky aktivitám česko-německé fotbalové školy do svých životů.

„Byl jsem v Hofu, to je blízko Chebu. Byl jsem taky v Polsku, ve Varšavě. A potom jsem byl u Stuttgartu,“ popisuje tak Filip Tvaroh místa, kam se díky fotbalové škole podíval.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme