Česko-německé fórum v Mnichově

Výroční česko-německé diskusní fórum hostil bavorský Mnichov. Po řadě let nezájmu se ho letos zúčastnili oba ministři zahraničí - Cyril Svoboda a Joschka Fischer. I tam byla tématem číslo jedna situace kolem Iráku. Mluvilo se však i o odškodnění českých obětí nacismu. Tito lidé dostali už první splátku, ale druhé se kvůli nečinnosti německé strany zatím nedočkali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joschka Fischer a Cyril Svoboda | Zdroj: ČTK

Vzhledem k vysokému věku oprávněných osob ale není možné s odškodněním dále čekat. Českému rozhlasu to potvrdil ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Já jsem projevil zájem, aby došlo k rychlým výplatám toho zbytku, co má být vyplacen, protože to z hlediska lidského je mimořádně naléhavé. My tlačíme na to, aby skutečně ta splátka přišla opravdu co nejdříve; ministr (Fischer) pro to projevil velké pochopení, že z jejich strany udělají všechno, co je v jejich silách."

Přestože ústředním tématem pátého česko-německého fóra měly být společné perspektivy obou zemí v Evropské unii, hlavní diskuse se nakonec vedly o krizi kolem Iráku a bezpečnosti v Evropě a ve světě. Šéf německé diplomacie přijel do Mnichova přímo z New Yorku a reagoval na rozpory mezi USA a částí Evropy v irácké otázce.

Německo, odkud vzešla druhá světová válka, se snaží být maximálně opatrné při užití síly a má proto řadu brzdných zákonných mechanismů, připomněl Joschka Fischer, který však nepopírá prioritu mezinárodního společenství: "Rozhodně ANO boji s mezinárodním terorismem." Přitom je ale důležité přijmout takovou strukturu obrany proti němu i zbraním hromadného ničení, která je mezinárodně přijatelná. "Transatlantickou solidaritu a stabilitu může zaručit pouze silná Evropa," vzkazuje Fischer Spojeným státům.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme