Česko-německé vztahy jsou údajně nejhorší za posledních 20 let

V česko-německých vztazích panuje podle diplomatů nejhorší nálada za posledních dvacet let. Důvodem jsou podle Hospodářských novin hlavně rozdílné názory obou zemí na uprchlické kvóty. Češi prý nedokázali Němcům a ostatním evropským partnerům dostatečně vysvětlit své argumenty. Vzájemné vztahy jsou prý dokonce tak špatné, že kancléřka Merkelová nezvedá premiéru Sobotkovi telefon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a vicekancléř Sigmar Gabriel

Německá kancléřka Angela Merkelová a vicekancléř Sigmar Gabriel | Zdroj: ČTK

Podle Hospodářských novin se tak stalo před schůzkou ministrů vnitra minulý týden v úterý, kdy chtěl premiér Bohuslav Sobotka vysvětlit český pohled na kvóty. Podle zdroje z německé strany odmítli Němci telefonát s tím, že není dostatečně připravený a stanoviska diplomati nepředjednali na nižších úrovních.

Podle české verze se ale pro telefonát pouze nenašel vhodný čas na obou stranách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na současný stav česko-německých vztahů se Český rozhlas ptal Lukáše Novotného z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Momentální zhoršení česko-německých vztahů kvůli odlišnému postoji k migrační krizi potvrdil v rozhovoru pro Český rozhlas Lukáš Novotný z Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

„Ten paradox, který já vidím, je v tom, že my jsme vstupovali do Evropské unie proto, abychom díky EU vyřešili celou řadu zejména historických témat, která nás mezi Čechy a Němci tížila, a Evropská unie nám v tom velmi pomohla k jistému sblížení,“ říká Novotný.

„A momentálně se v celé řadě naprosto klíčových otázek současné evropské integrace rozcházíme. Takže stejně tak, jak nás unie kdysi spojila, tak nás dnes paradoxně trošku rozpojuje.“

Lukáš Novotný se nicméně nedomnívá, že zhoršení politických vztahů by se mohlo promítnout i do ekonomiky. Politika a ekonomika podle něj vždycky šly trochu jinými cestami.

„Ekonomika samozřejmě potřebuje stabilní politické vztahy, ale myslím si, že vazby na ekonomické úrovni jsou již natolik silné, že momentální zhoršení, začernění vztahů je nějakým zásadním způsobem neochromí. V obchodu totiž je výhoda, že se prostě obě strany potřebují. O tom ten obchod koneckonců je.“

Alžběta Havlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme