Česko neplní podmínky pro vstup do eurozóny. Problémem je deficit veřejných financí a inflace

Česko nesplnilo v loňském roce dva ze čtyř požadavků pro přijetí eura. Nedodrželo tříprocentní podíl deficitu veřejných financí na hrubém domácím produktu ani povolenou míru inflace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, euro (ilustrační foto)

Peníze, euro (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Česko se vstupem do Evropské unie zavázalo splnit všechny podmínky, aby mohlo přijmout evropskou měnu, zatím to ale na připojení k eurozóně nevypadá.

Deficit veřejných financí přesahuje povolenou hodnotu podle Českého statistického úřadu už čtyři roky po sobě.

Podle ekonomů není překročení tříprocentního deficitu velkým problémem. Ale pouze v případě, že se vláda letos a v příštích letech zaměří na jeho snižování ke třem procentům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Česko neplní podmínky pro vstup do eurozóny, zjišťoval Jan Beneš

„V dobách ekonomického zpomalení je udržení nízkých deficitů problematické. Toto pravidlo aktuálně neplní téměř žádná země v eurozóně,“ upozorňuje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

„Vyšší deficity jsou v takových dobách ospravedlnitelné, ale musí se primárně investovat tzv. do budoucnosti – například do školství, vědy a výzkumu nebo do posílení infrastruktury. Takové výdaje se v budoucnu vrátí vyšším růstem HDP,“ vysvětluje Menčík.

Oproti většině zemí drží Česko dluhy při zemi

Česko i přes nesplnění kritéria deficitu veřejných financí loni vykázalo devátý nejlepší výsledek v rámci Evropské unie. V případě dluhu byla země osmá. Česko patří dlouhodobě k nejméně zadluženým unijním zemím.

„Dluh vládního sektoru se s výjimkou roku 2012 v poměru k HDP zlepšoval. Víme, jaká opatření byla zaváděna ve fiskální oblasti, většinou šlo o škrty výdajů a ekonomický vývoj neumožňoval, aby rostly příjmy státního rozpočtu jako například za konjunktury,“ říká analytička Českého statistického úřadu Drahomíra Dubská.

Někteří ekonomové se shodují, že přijetí eura není pro Česko aktuálním tématem. „Česká ekonomika má svých problémů dost a podřizovat fiskální a monetární politiku přijetí eura není příliš vhodné. Navíc euro se v posledních letech neukazuje jako příliš stabilní měna. Pro Českou republiku je asi nejvýhodnější na několik let debatu o euru zastavit a vyčkat jak na oživení ekonomiky, tak i na budoucí vývoj v eurozóně,“ míní analytik.

Že Česká republika v současnosti nesplňuje všechny podmínky k přijetí eura, připomněl letos na jaře i předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Debata o vstupu do eurozóny bude ale podle něj pouze českým rozhodnutím.

mka, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme