Česko neuznává nizozemské puncovní značky. Porušuje tím zákon, rozhodl evropský soud

Neuznáváním nizozemských puncovních značek drahých kovů Česko porušuje evropské právo. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prsten, šperk (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

České straně se nelíbilo, že nizozemský úřad puncoval část výrobků v Číně, a požadovala jejich přeznačení. Tím ale podle soudu narušila volný pohyb zboží. Česko tvrdí, že chce chránit zákazníky.

„Certifikační a zkušební procedury v Číně nemusí probíhat tak, jak je v Evropě zvykem. Ty šperky, které byly puncovány nizozemskými puncy v Číně, jsme na český trh nepouštěly. Všechno jsme to u nás znova kontrolovali,“ vysvětluje Martin Novotný z puncovního úřadu.

Novotný odhaduje, že stříbro se sporným označením tvoří asi desetinu českého dovozu.

Soud potvrdil naše stanovisko, říká ministerstvo

Podle ministerstva průmyslu a obchodu soudní dvůr v podstatné části sporu potvrdil stanovisko České republiky a odmítl přístup Komise. „Česká republika není povinna uznávat opuncování drahých kovů provedené ve třetích státech, pokud tyto drahé kovy nebyly podrobeny důkladné kontrole ryzosti provedené českými orgány nebo orgány jiného členského státu,“ zní z resortu.

K rozsudku se vádřil i tiskový odbor ministerstva zahraničí. „Česká republika by tak místo neuznání punce mohla u identických značek v EU a mimo ni například vyžadovat listinné důkazy, které místo vyražení potvrdí.“

Celé znění rozsudku je v češtině zde.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme