Česko nezabránilo podvodům s penězi z eurofondů, ztráty budou v miliardách

Česko nedokázalo zabránit podvodům s penězi z evropských fondů. Potvrdila to kontrola Evropského účetního dvora, což je obdoba českého Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle něj české úřady nedokázaly vybudovat systém kontrol, který by špatnému nakládání s evropskými penězi zabránil. Česko dokonce bylo vůbec nejhorší ze zemí Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurodotace. Ilustrační foto

Eurodotace. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle Evropského účetního dvora Česko kontrolu peněz naprosto nezvládlo. Stalo se jedinou zemí, kde kontrola vůbec nebyla účinná.

„Česká kontrola neplnila to, co měla,“ uvedla Kersti Kaljulaidová z vedení dvora. Zpráva se týká evropského rozpočtu na rok 2011. Kvůli chybám letos Evropská komise Česku proplácení peněz z evropských fondů pozastavila.

Evropští kontroloři v závěrečné analýze uvedli, že Česko nevybudovalo systém, který by špatné nakládání s evropskými penězi odhalil. Audity toho, jak se v Česku peníze utrácely, fungovaly velmi špatně. Kontrola v Česku, která spadala pod ministerstvo financí, měla zajišťovat například kontrolu správného zadávání veřejných zakázek, aby se peníze sešly na relevantní projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě Evropského účetního dvora o nakládání s penězi z evropských fondů informoval zahraniční zpravodaj Ondřej Houska

Míra chyb byla tak vysoká, že se objevily spekulace, zda nedochází k záměrným podvodům a jestli se úřady nesnažily počet chyb uměle snížit. Nenašel se ale dostatek důkazů.

Letos na jaře Evropská komise kvůli alarmujícím zprávám pozastavila proplácení peněz z evropských fondů do Česka. Česko už muselo systém kontrol přepracovat. Na základě toho teď Evropská komise jednotlivé programy čerpání peněz postupně uvolňuje.

Kvůli chybám musela Česká republika přistoupit na snížení objemu peněz u některých programů. Teoreticky se sice peníze ze špatných projektů mohou využít na jiné projekty, ale protože stát už je proplatil, tak o ně letos přijde.

Například v programech Doprava a Životní prostředí stát tratí už více než 12 miliard korun. Na řadu teď přicházejí závěry kontrol v problematických operačních programech jako třeba Střední Čechy, kde je známá kauza Davida Ratha. Dá se proto očekávat, že stát bude tratit další miliardy.

Viník neznámý

„Zpráva Evropského účetního dvora porovnávala sedm auditních orgánů ze zhruba 120, které fungují v 27 členských státech. Je ale pravdou, že hodnocení pro nás nedopadlo nejlépe,“ připouští náměstek ministra financí Miroslav Matej.

Podle něj nelze určit, kdo je za chyby při hospodaření s evropskými penězi zodpovědný. Kontrola sice spadala pod ministerstvo financí, to ji v některých případech delegovalo na jiná ministerstva. Ta tak s penězi hospodařila a zároveň kontrolovala sama sebe. Na doporučení Evropské komise se teď kontrola centralizovala na ministerstvu financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách chyb při utrácení peněz z fondů EU mluvil náměstek ministra financí Miroslav Matej

„Pro odpovědnost bychom se museli vrátit na začátek, kdy se stanovovala struktura auditního orgánu a bylo rozhodnuto, že struktura bude decentralizovaná a že auditní orgán bude fungovat tak, že centrála bude na ministerstvu financí a pověřené auditní subjekty budou fungovat z úrovně řídících struktur,“ vysvětluje Matej.

Česko muselo na nátlak Evropské komise kontrolu zlepšit a náměstek ministra financí proto doufá, že už bude vše v pořádku. „To ukáže čas a hodnocení Evropské komise, které bude koncem příštího roku, zda opatření byla efektivní, nebo ne,“ říká.

Česko zatím přišlo o více než 12 miliard korun v programech Doprava a Životní prostředí, ale je možné, že ztráty v dalších programech budou následovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl český zástupce při Účetním dvoru EU Jan Kinšt

„Po konzultacích a pravidelných sezeních s Evropskou komisí jsme celkově zpřísnili systém posuzování jednotlivých projektů. A je možné, že u některých programů budou finanční opravy vyšší než bývaly v minulosti,“ připouští Miroslav Matej.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake ze strany LIDEM bude potřeba zprávu projednat ve vládě. Odpovědnost za špatné hodnocení však prý nenese jen současný kabinet.

„To, jakým způsobem čerpáme fondy, a to, jakým způsobem účtujeme, není ale vždy problémem jen té vlády, která je zrovna u moci, ale také těch, které to čerpání odstartovaly a nastavily ta pravidla. Takže odpovědnost musí být jasně daná a jde spíše o to nalézt řešení této situace než hledat za každou cenu viníka,“ řekla Peake.

Ondřej Houska, Mirko Kašpar, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme