Česko odsouhlasení kvót kritizuje, bránit u soudu se však nyní nemíní

Česká republika se zřejmě nebude bránit proti přijetí kvót u soudu. Postup se nelíbí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti se vyslovovali i další členové vlády. Návrh na přerozdělení uprchlíků schválili včera většinovým rozhodnutím ministři vnitra EU. Jinak než Češi se k rozhodnutí staví další odpůrce kvót Slovensko. To podle tamního premiéra Fica k soudu půjde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání visegrádské čtyřky | Foto: Vláda České republiky

„Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard korun ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově,“ uvedl před dnešním jednáním vlády vicepremiér Andrej Babiš.

Podobě se vyjádřila i ministryně Kateřina Valachová (ČSSD). Ta po poradě ministrů za sociální demokracii uvedla, že mezi nimi není většinová vůle „směřovat komunikaci s komisí do eskalace soudního sporu“.

Proti soudní dohře se pak vyslovili třeba i ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo Martin Stropnický (ANO).

Politici v zemích střední Evropy by měli bojovat s předsudky, řekl po hlasování o kvótách Asselborn

Číst článek

Kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé země EU, jak je navrhla Evropská komise, schválili ministři vnitra zemí osmadvacítky na včerejším jednání v Bruselu.

Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Finsko se hlasování zdrželo. Protože však v tomto případě stačilo rozhodnutí takzvané kvalifikované většiny, návrh byl přijat.

Česko rozhodnutí zkritizovalo. „Je to špatné rozhodnutí a Česká republika učinila vše, aby mu zabránila. Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposouvají při řešení skutečných příčin migrační krize. Je to jen šidítko pro veřejnost v zemích, které jsou cílem současného migračního proudu,“ uvedl včera premiér Sobotka.

Vláda se dnes bude radit o dalším postupu ohledně přístupu k uprchlické krizi. Odpoledne pak pojede premiér Sobotka do Bruselu, kde se večer na mimořádném summitu k migraci sejdou lídři osmadvacítky – tam by se však už kvóty řešit neměly.

Odmítavé Slovensko

Podobný postoj jako Česká republika zřejmě zaujme ke kvótám Maďarsko. Podle vysoce postaveného diplomatického zdroje se Budapešť bude kvótami řídit, i když s nimi nesouhlasí – protože jsou legální.

Lucemburský ministr zahraničí a migrace Jean Asselborn uvedl, že nepochybuje, že tomu tak bude u všech zemí.

Velmi odmítavě se po však už včerejším jednání vyjádřoval slovenský premiér Robert Fico, když řekl, že země rozhodnutí respektovat nebude. Dnes Fico uvedl, že Slovensko kvóty napadne u soudu.

Pokud by Slováci rozhodnutí skutečně nerespektovali a pokud by země případný spor prohrála, zřejmě by musela platit velmi vysokou pokutu.

Uprchlíci, které mají přijmout jednotlivé země EU | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme