Česko patří mezi deset nejštědřejších dárců uprchlickému táboru Zátarí v Jordánsku

Krejčovská dílna, fotbalové hřiště nebo bezpečnější rozvody elektřiny. To jsou některé projekty, na které přispěla Česká republika v uprchlickém táboře Zátarí v Jordánsku. Pro snížení počtu migrantů v Evropě se totiž dá podle premiéra Bohuslava Sobotky udělat hodně v zemích, do kterých Syřané před válkou ve své zemi utíkají. V táboře na severu Jordánska se Sobotka přesvědčil, jak se desítky milionů korun české pomoci využily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Sobotka se sešel s pacienty, ošetřenými v programu Medevac

Premiér Sobotka se sešel s pacienty, ošetřenými v programu Medevac | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V uprchlickém táboře Zátarí začalo pršet a ulice mezi stavebními buňkami a stany se proměnily v bahnité stezky. Děti ale déšť vítají. Vrhají se po sáčku s plastovými hračkami, které právě dostaly. Některé z nich utekly s rodiči ze Sýrie už před třemi lety.

„Jsem rád, že jsme se mohli setkat, a přeji vám hlavně, aby válka v Sýrii skončila a vy jste se mohli vrátit,“ popřál Bohuslav Sobotka pacientům, které operovali čeští lékaři vyslaní do Jordánska v rámci projektu Medevac.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR do zlepšení podmínek v uprchlickém táboře Zátarí investovala desítky milionů. Jak se využily, se přesvědčil na místě premiér Bohuslav Sobotka

Jen poslední mise českých lékařů ošetřila 95 pacientů. Do konce roku přijedou do Jordánska ještě dva týmy z pražské Nemocnice Na Bulovce.

Čeští lékaři ošetřením vážně nemocných pacientů umožňují humanitárním pracovníkům OSN, aby pomohli více uprchlíkům, kteří by jinak dlouho čekali na pomoc. Podle premiéra Sobotky nemůže nikdo o Česku tvrdit, že by nebylo s uprchlíky solidární.

„Kdyby každá země naší velikosti zrealizovala tady v Jordánsku tolik konkrétních projektů, jako se povedlo České republice, tak by se situace tady pro uprchlíky výrazně zlepšila,“ uvedl.

Česko letos dalo 45 milionů korun na zlepšení zásobování tábora Zátarí elektřinou. Vybavilo šicími stroji krejčovskou dílnu nebo zřídilo v táboře fotbalové hřiště s umělým trávníkem. Dostalo se do první desítky nejštědřejších dárců tomuto uprchlickému táboru.

Díky Česku se nad volnočasovým centrem tábora klene i střecha, pod kterou v deštivém počasí zpíval dětský sbor. Syrské děti zpívaly lidovou píseň o domově a také vlastní skladbu o Sýrii a Jordánsku. Jejich rodiče už ztrácejí naději, že válka jednou skončí.

Učitel zpěvu Mohamed Kasim se chce po válce vrátit do Sýrie, asi jako většina obyvatel tábora. Chce se ale usadit v jiném městě, než ze kterého odešel. Tam by asi pro smutek a pláč nevydržel.

Uprchlický tábor Zátarí, Jordánsko | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme