Česko patří mezi poslední země, které nevybraly eurokomisaře

Česká republika je jednou z posledních zemí Evropské unie, která do Bruselu ještě neposlala jméno svého eurokomisaře. Politici se na českém zástupci v Evropské komisi stále nedokázali shodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: ECAL

Je možné, že nakonec rozhodne úřednická vláda v čele s Janem Fischerem. Premiér navrhnul šéfa centrální banky Zdeňka Tůmu. ODS i ČSSD s tím ale nesouhlasí.

Kandidáty na post komisaře do Bruselu ještě neposlaly Británie, Irsko, Řecko a Malta. Tenhle seznam není oficiální, ale potvrdily ho diplomatické zdroje. Čím později se jednotlivá země dohodne na svém kandidátovi, tím menší má naději na zisk skutečně vlivné pozice v nové komisi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj při Evropských institucích Pavel Novák přiblížil situaci kolem výběru nových eurokomisařů.

Úplně to ale neplatí u Británie; Londýn totiž možná stojí o post takzvaného ministra zahraničí Unie, který bude přidělen až později.

Komisi z jednotlivých kandidátů sestaví její staronový předseda José Manuel Barroso. Jeho tým pak budou schvalovat členské státy a Evropský parlament.

Evropská komise zatím pokračuje v zákulisních jednáních o portfoliích pro komisaře pro jednotlivé země. Z diplomatických zdrojů Český rozhlas zjistil, že Barroso už má vybráno sedmnáct až dvacet jmen.

Ondřej Černý, Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme