Česko patří mezi země s nejvyšší úmrtností na silnicích v EU

Česko stále patří mezi státy s nejvyšší mírou úmrtnosti na silnicích. Při dopravních nehodách v Česku loni na milion obyvatel zemřelo 71 lidí. To je osmé nejvyšší číslo ze všech zemí Evropské unie. Celkově ale počet obětí nehod klesá v celé Unii i v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté u tragické nehody u Slaného na Kladensku | Zdroj: ČTK

„Dnes pro vás mám dobré zprávy," řekl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. Při nehodách loni zemřelo nejméně lidí od doby, kdy evropské země tyto statistiky sledují. Důvodem jsou bezpečnější auta, lepší kvalita silnic i změna v chování řidičů.

Podle Evropské komise zemřelo loni na evropských silnicích na 28 000 lidí. Každý den tak při dopravních nehodách zemře 75 lidí. To je, jako kdyby každoročně z mapy Evropy zmizelo město jako Vsetín, Šumperk nebo Písek.

V Česku loni zemřelo při nehodách celkem 742 lidí. Čísla skutečných obětí Evropská komise přepočítává na milion obyvatel. Průměr EU je 55 obětí, český 71. Nejvíce lidí umírá v Litvě, Rumunsku a Polsku.

Loni bylo v Evropě zachráněno oproti roku 2011 na 3000 lidských životů. Za posledních deset let je pak počet obětí prakticky poloviční, stejně jako v Česku.

Ve Spojených státech také klesá počet obětí nehod, loni byl dokonce nižší než počet obětí drog. Ročně pak na celém světě při nehodách zemře 1,2 milionu lidí.

Aby se Česká republika vyrovnala nejlepším státům, musel by počet obětí klesnout na 500. Částečně k tomu přispívá bodový systém. Problémem jsou ale bezpečnostní pásy. Zhruba každý desátý řidič se nepoutá.

Statistiky úmrtí na silnicích v jednotlivých státech EU za rok 2012 | Foto: Český rozhlas

Petr Jansa, Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme