Česko podle Sobotky udělá vše pro to, aby Británie zůstala v Evropské unii

Česká republika si přeje, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie. Premiéra Davida Camerona o tom ujistil předseda české vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. Podle Camerona je ovšem nutné, aby se osmadvacítka reformovala. V Praze dnes proto jednal o britských požadavcích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron se setkal s českým předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou | Foto: Filip Jandourek

„Pozice české vlády je taková, že my jsme připraveni učinit maximum pro to, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie, a jsme připraveni napomáhat dialogu, který je dnes veden mezi Velkou Británii a Evropskou unií o změnách, ke kterým by v Evropské unii mohlo dojít,“ prohlásil Sobotka.

Británie chce se zbytkem unie vyjednat mimo jiné omezení přistěhovalectví z ostatních evropských zemí a omezení sociálních dávek pro občany unijních států v Británii.

Česká vláda spolu s dalšími členskými státy tyto požadavky už dříve označily za diskriminační. Sobotka s Cameronem teď mluvili o možných alternativních řešeních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko je podle Sobotky připravené jednat o změnách podmínek členství Británie v EU, nesmějí ale vést k diskriminaci ostatních členských zemí

V úvahu podle Sobotky přicházejí jen taková opatření, která nebudou žádnou zemi diskriminovat a nebudou omezovat volný pohyb pracovních sil.

„Uvítali bychom jako Česká republika takový postup a takovou změnu pravidel, která by fungovala univerzálně vůči kterémukoliv státu Evropské unie, pokud by se dostal do obtížné situace, například z hlediska silného migračního tlaku na jeho sociální systém,“ přiblížil.

Kromě takzvaného brexitu spolu předsedové obou vlád probírali i posílení hranic schengenského prostoru. „Shodli jsme se na potřebě silnější ochrany vnější schengenské hranice. Režim a dodržování pravidel na této hranici je jedním z klíčových opatření a je to jeden z klíčů k řešení současné migrační krize, kterou procházíme,“ dodal Sobotka.

Britský premiér David Cameron se setkal s českým předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou | Foto: Filip Jandourek

Cameron dnes také Sobotkovi přislíbil, že britská vláda Česku pomůže při řešení zablokovaného prodeje stíhaček L-159 do Iráku. Prodej celkem 15 strojů za čtyři miliardy korun Londýn blokuje kvůli tomu, že v letadlech je namontován britský radarový systém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu britského premiéra Davida Camerona v Praze okomentovali europoslanci Jan Zahradil (ODS) a Olga Sehnalová (ČSSD)

Britové žádají jeho odstranění, aby nemohl padnout do rukou radikálů. Irák bez něj ale bitevníky koupit nechce.

„Dodávka letounů L-159 je vlastně jedním z českých příspěvků k tomu, abychom byli schopni porazit Islámský stát. Jsem velice rád a vítám, že pan premiér Cameron přislíbil pomoc britské vlády při vyřešení tohoto problému,“ sdělil Sobotka.

Podle Davida Camerona spojuje Británii a Česko snaha porazit Islámský stát i podpora irácké vládě. Všechno, co pomůže České republice v tomto úsilí, by tedy podle něj měla britská vláda podpořit.

S britským premiérem se sešel také prezident Miloš Zeman. Ujistil ho, že plně podporuje jeho snahy o reformy Evropské unie.

„Plně podporuji vaše návrhy reforem Evropské unie, hlavně co se týká principu subsidiarity. Ale musíte se připravit na velmi těžký a komplikovaný boj proti evropské byrokracii. Přeji vám, abyste uspěl,“ uvedl Zeman.

Cameron českou podporu oceňuje a se Zemanovým názorem souhlasí: „Británie a Česká republika jsou staří přátelé a spojenci. Velmi úzce spolupracujeme v Evropské unii i v Severoatlantické alianci a cením si vaší podpory ve snahách o unijní reformy. Souhlasím, že jejich prosazení bude náročné, rozhodně za ně ale stojí bojovat.“

David Cameron | Foto: Český rozhlas

ČRo, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme