Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Česko podpoří Polsko ve snaze změnit systém hlasování v EU

Polsko může počítat s podporou České republiky ve svém úsilí změnit rozdělení hlasů v Evropské unii. Změnu předpokládal původní návrh Evropské ústavy. Podle něj se v Evropské radě má rozhodovat podle takzvané "dvojí většiny". Ke schválení usnesení by tak stačil souhlas 55 procent členských zemí, pokud by představovaly alespoň 65 procent obyvatelstva Unie. Německo, které teď Unii předsedá, ale nechce na tomto pracně dojednaném kompromisu něco měnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací místnost v budově EU v Bruselu | Foto: cs.wikipedia.org

Polský, takzvaný "jagellonský návrh" je férovější a pro Česko výhodnější, shrnul hlavní argumenty pro podporu Varšavy Alexandr Vondra. Ten si nedělá iluze o tom, že tato iniciativa uspěje. Připomíná ale, že model "dvojí většiny" byl dohodnutý pro odmítnutou euroústavu.

"Ten balíček byl kdysi zabalen v kontextu dohody o té velké ústavě. My dnes ale víme, že to nebude ani velké, ani to nebude ústava, bude to malé a bude to smlouva," řekl Českému rozhlasu Vondra.

Podle Vondry bude Praha usilovat také o jasná pravidla pro případný přesun kompetencí shora dolů, tedy z unijní na národní úrovně. Česko chce v jednáních tlačit i na posílení role národních parlamentů.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme