Česko podporuje nové sankce vůči Rusku, proti se staví nová vláda Řecka

Česko je pro zavedení nových sankcí proti Rusku a proruským rebelům na východě Ukrajiny. V Bruselu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ten by se dnes měl spolu se svými kolegy z ostatních zemí Evropské unie domluvit na tom, jak osmadvacítka odpoví na novou ofenzivu povstalců na východě Ukrajiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias v Bruselu | Zdroj: Reuters

Rusko podle zemí EU i Spojených států povstalce stále více vojensky podporuje.

Ministři zahraničí by proto mohli rozhodnout o prodloužení platnosti stávajících sankcí proti rebelům a ruským občanům, kterým unie zmrazila bankovní konta a zakázala cesty na své území. Na seznam by také mohli přibýt noví lidé.

„Pokud Rusko pokračuje v tom způsobu, kterým ovlivňuje situaci na východě (Ukrajiny), tak je nutné, aby pocítilo důsledky,“ prohlásil ministr Zaorálek.

Zablokováním sankcí ale hrozí nová řecká vláda vedená Syrizou. Ta už dala najevo, že má zájem s Ruskem spolupracovat.

Podle nového řeckého ministra zahraničí Nikose Kotziase chce jeho země „zabránit roztržce mezi unií a Ruskem“. Žádné další podrobnosti ale sdělit nechtěl.

Šéf české diplomacie doufá, že země unie zůstanou vůči Rusku jednotné. „Držet tuto shodu je ta základní hodnota,“ zdůraznil před dnešní schůzkou Lubomír Zaorálek.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme