Česko podporuje plán dohody s africkými zeměmi o zastavení migrace

Plán na dohodu s africkými zeměmi o zastavení proudu uprchlíků do Evropy podporuje i Česká republika. Před schůzkou ministrů zahraničí zemí Evropské unie v Lucemburku to řekl Lubomír Zaorálek z ČSSD. Uzavření dohody požaduje Itálie, podle níž by se státy osmadvacítky měly s africkými státy domluvit stejně jako s Tureckem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická | Foto: Filip Jandourek

Itálie se obává, že kvůli uzavření balkánské cesty se migranti budou snažit dostat z Afriky na italské ostrovy, jako je Lampedusa.

„Během měsíce března připlulo do jihoitalských přístavů přibližně 9000 uprchlíků, což je přibližně dvakrát tolik než v březnu roku 2015. A očekává se, že tento počet bude neustále růst vzhledem k tomu, že počasí se zlepší,“ nastínil spolupracovník Českého rozhlasu Josef Kašpar z české sekce RAI.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko podporuje plán dohody s africkými zeměmi na zastavení migrace. Další informace má zpravodaj Ondřej Houska

Pro cestu z Egypta do Itálie po moři jsou prý nejvhodnější podzimní a právě jarní měsíce.

Ministr Zaorálek takové nebezpečí připouští. Nedávná dohoda s Tureckem přitom podle statistik vedla k razantnímu poklesu migrantů přicházejících do Řecka.

„To, co se teď odstartovalo a ukazuje se, že výrazně snížilo tok migrantů, je cesta, kterou bychom se měli vydat,“ upozornil Zaorálek.

Na konci března uzavřela Evropská unie s Tureckem dohodu, na jejímž základě mohou Atény migranty, kteří se na řecké území dostali po 20. březnu a nezískají v zemi azyl, vracet zpět Ankaře.

Za každého takto vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

Zatímco na balkánské trase tvořili značnou část migrantů Syřané, z Afriky přicházejí do Evropy většinou lidé, kteří nárok na azyl nemají a měli by být vráceni zpět.

Určitým příkladem je Španělsko. Před několika lety se uprchlíci z Afriky valili na Kanárské ostrovy, kombinací finančních injekcí a pohrůžek o ukončení rozvojové pomoci zemím původu se ale podařilo problém s migrací vyřešit.

„Dokud nebude v Libyi existovat skutečně stabilizovaná vláda, nebude možné nějakým způsobem zabránit masovému odchodu uprchlíků do jihoitalských přístavů, protože je jasné, že tento odchod je organizován různými zločineckými gangy,“ myslí si Kašpar.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme