Česko podporuje vstup Turecka do Evropské unie

Turecko by mělo vstoupit do Evropské unie - takový by měl být podle českého předsednictví sedmadvacítky závěr současných jednání mezi Unií a Ankarou. Po jednání mezi zástupci EU a Tureckem to naznačil český ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Šéf české diplomacie nechtěl komentovat nedávné výroky francouzského prezidenta Sarkozyho a německé kancléřky Merkelové. Ti velmi silně odmítli vstup Turecka do Unie.

Podle Kohouta víc než slova platí dohody z vrcholných schůzek evropských lídrů. "Pro nás jsou určující závěry Evropské rady, které určují naši politiku ve vztahu k Turecku."

Unie Turecku poskytla statut kandidátské země. Brusel tak s Ankarou momentálně jedná o budoucím členství. Panuje ale shoda, že případný vstup Turecko do Unie je otázkou možná až několika desítek let.

České předsednictví chce podle Kohouta do června otevřít další kapitolu přístupových rozhovorů s Tureckem. Má se týkat oblasti daní.

Související příspěvky:
Evropský parlament nabádá Turecko k prohloubení reforem
Turecký parlament změnil kontroverzní zákon o svobodě slova
EU vyzývá Turecko, aby se vyvarovalo zbytečného násilí proti Kurdům
Turecké jednotky překročily hranice s Irákem
Německé politiky pobouřil projev tureckého premiéra před krajany

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme