Česko podporuje vstup Turecka do Evropské unie

Turecko by mělo vstoupit do Evropské unie - takový by měl být podle českého předsednictví sedmadvacítky závěr současných jednání mezi Unií a Ankarou. Po jednání mezi zástupci EU a Tureckem to naznačil český ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Šéf české diplomacie nechtěl komentovat nedávné výroky francouzského prezidenta Sarkozyho a německé kancléřky Merkelové. Ti velmi silně odmítli vstup Turecka do Unie.

Podle Kohouta víc než slova platí dohody z vrcholných schůzek evropských lídrů. "Pro nás jsou určující závěry Evropské rady, které určují naši politiku ve vztahu k Turecku."

Unie Turecku poskytla statut kandidátské země. Brusel tak s Ankarou momentálně jedná o budoucím členství. Panuje ale shoda, že případný vstup Turecko do Unie je otázkou možná až několika desítek let.

České předsednictví chce podle Kohouta do června otevřít další kapitolu přístupových rozhovorů s Tureckem. Má se týkat oblasti daní.

Související příspěvky:
Evropský parlament nabádá Turecko k prohloubení reforem
Turecký parlament změnil kontroverzní zákon o svobodě slova
EU vyzývá Turecko, aby se vyvarovalo zbytečného násilí proti Kurdům
Turecké jednotky překročily hranice s Irákem
Německé politiky pobouřil projev tureckého premiéra před krajany

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme