Česko podporuje vznik evropského patentu. Firmy by ušetřily miliardy

Česká republika podporuje vznik patentu EU, na jehož podobě se členské země EU zatím nemohou shodnout. Pro firmy ze zemí Unie by patent znamenal miliardové úspory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie 

Evropská unie  | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Dnes si musí firma svůj patent zaregistrovat v každé ze zemí sedmadvacítky zvlášť. A to pro ni znamená velké náklady navíc, jak po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem připomněl evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

„Není to rozhodně nic levného. Návrh na evropský patent je zablokovaný už 35 let. České nebo francouzské firmy kvůli tomu musí za patent platit 10krát tolik co americké podniky," vysvětlil Barnier.

Evropská unie se teď dohodla, že patent by se překládal jen do angličtiny, francouzštiny a němčiny. Řím ale trvá i na italštině.

Pokud bude souhlasit dostatečný počet zemí, Česko by se k nim přidalo a patent zavedlo pomocí posílené spolupráce bez Italů.

Katarína Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme