Česko pokračuje ve snaze získat ve vízovém sporu s Kanadou podporu EU

Česko se bude i dnes snažit přesvědčit Evropskou komisi, že nám Kanada zavedla víza neoprávněně. V Bruselu se totiž dnes uskuteční další jednání mezi českými experty a komisí. Ta v září vydá stanovisko o tom, kdo má v česko-kanadském sporu pravdu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Komise teď sbírá informace od Čechů i Kanaďanů. Brusel už ale dal najevo, že považuje zavedení víz za nepřijatelné. Podle Komise musí svět zacházet se všemi zeměmi Unie stejně. Takové stanovisko v pondělí zaznělo i od ministrů zahraničí většiny zemí Unie.

Pokud by ale Komise dospěla k závěru, že Romové jsou v česku diskriminováni, určitě by se to projevilo v její zářijové zprávě o celém sporu. V ní může teoreticky navrhnout, aby víza Kanadě jako odvetný krok zavedli i ostatní státy schengenského prostoru.

Takové opatření by ale následně museli schválit ministři těchto zemí.

Kanada 14. července obnovila vízovou povinnost pro obyvatele České republiky, protože vzrostl počet českých žadatelů o azyl.

Přečtěte si také:
Solidaritu s Českem v otázce kanadských víz vyslovily téměř všechny státy EU
Evropská komise podporuje Česko ve sporu o kanadská víza
Češi musí v žádosti o kanadská víza uvádět víc údajů
Kanada znovu zavedla víza pro Českou republiku
Kanadské vízové oddělení v Praze nebude

Katarína Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme