Česko pomůže Makedonii kvůli migraci vysláním 25 policistů

Česko pomůže Makedonii se zvládáním migrační krize vysláním 25 policistů. Návrh v pondělí projedná vláda, řekl dnes novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle informací ČTK plánuje darovat také 20 milionů korun, mimo jiné na nákup 10 až 15 automobilů Škoda Yetti. O migraci a další pomoci Makedonii dnes v Praze také jednají ministři obrany visegrádské čtyřky (V4).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomasz Szatkowski, Istvan Simicskó, Martin Stropnický, Miloš Koterec, setkání ministrů obrany V4 | Foto: Filip Jandourek

Česká policie v minulých týdnech pomáhala se zvládáním migrace Maďarsku a Slovinsku, v obou zemích působili také čeští vojáci.

Maďarsko výstavbou hraničního plotu příliv uprchlíků zastavilo, tamní mise české policie a armády proto již skončila. Běženci v posledních měsících míří především z Řecka přes Makedonii a Balkán do Slovinska a následně do západoevropských a severoevropských zemí.

Slovinsku již Česko pomáhá od začátku listopadu, svou přítomnost chce podle chystaného vládního rozhodnutí prodloužit do konce ledna. V zemi i nadále bude slovinským kolegům pomáhat střežit hranice dvacítka policistů.

Kromě policistů možná pošle Česko do Makedonie i vojáky

O pomoc země V4 požádala i Makedonie. Vyslání 25 policistů od poloviny ledna do konce února by mělo být prvním krokem, následovat by mohla i vojenská pomoc. O té dnes na ministerstvu obrany jednali zástupci ministerstev obrany Česka, Maďarska, Slovenska a Polska.

„Může to být v nejrůznějších podobách, nejčastěji ženisté, zdravotní personál nebo i určité kapacity jako třeba stany, dopravní prostředky a tak dále. Čili i tam budeme každý podle svých možností přispívat. Cítíme otázku Makedonie jako věc, kde bychom měli být a budeme solidární,“ uvedl po jednání ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Makedonci údajně požadují i materiální pomoc včetně těžkých nákladních automobilů. Podle serveru biztweet.cz by země V4 mohly na makedonských hranicích pomoct vybudovat plot.

Ministerstvo vnitra také navrhuje české vládě, aby Makedonii pomohla 20 miliony korun na posílení místní azylové a migrační infrastruktury a na vybudování potřebných kapacit. Část peněz by měla jít na nákup automobilů Škoda Yetti.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme