Česko poprvé v historii uvidí originál Mnichovské dohody

Česká republika na svém území vůbec poprvé v historii přivítá originál Mnichovské dohody. Zapůjčení unikátního dokumentu potvrdilo Českému rozhlasu spolkové ministerstvo zahraničí v Berlíně. To se přitom k žádostem české strany stavělo dlouho odmítavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neville Chamberlain podepisuje Mnichovskou dohodu | Foto: Archiv ČRo

Letos už do Prahy dorazila kopie Mnichovského diktátu, která je vystavena v Kolovratském paláci. Úsilí českých historiků a diplomatů o zapůjčení originálu, který leží v sejfu Politického archivu spolkového ministerstva zahraničí, se ale dlouho míjelo účinkem.

Dokumenty velké historické hodnoty dává německá diplomacie tradičně jen nerada ze svých rukou. Příkladem může být prestižní výstava o holocaustu, na kterou archiv ministerstva odmítl zapůjčit protokol z konference ve Wannsee.

"Už z těchto, jaksi konzervačních důvodů se náš Politický archiv staví k zapůjčování nesmírně cenných dokumentů velmi zdrženlivě. Máme ten největší zájem na tom tyto smlouvy zachovat a chránit. Letité dokumenty jsou velmi náchylné k poškození," řekl Českému rozhlasu mluvčí spolkového ministerstva zahraničí Andreas Peschke.

Jan Němeček z Historického ústavu Akademie věd ČR takovýto přístup chápe. "Německo nebylo jediným signatářem této smlouvy, byli tam čtyři signatáři, a musíme si uvědomit, že existují pouze dva originály uložené v Berlíně. Čili německá strana se k tomu chová způsobem odpovídajícím významu této mezistátní smlouvy. Nebyla to žádná zanedbatelná záležitost z hlediska mezinárodněprávního a ten režim utajení, a tedy i z toho vyplývající otázku půjčování, bych viděl jako snahu ochránit tuto dohodu jako dokument," vysvětlil Němeček.

Nakonec ale německá diplomacie svůj názor změnila. Nejmenovaný pracovník Politického archivu spolkového ministerstva zahraničí Českému rozhlasu prozradil, že důvodem byl mimo jiné enormní zájem české strany i výjimečná příležitost, k níž chtělo Česko dokument zapůjčit. "Skutečnost, že jsme se teď originál dokumentu rozhodli zapůjčit do Prahy, podtrhuje, jak dobré vztahy v současné době mezi Německem a Českem panují," dodal Andreas Peschke.

Jeden z nejdůležitějších dokumentů naší moderní historie má být pojištěný na vysokou částku a do Prahy by ho měl přivézt zvláštní kurýr. Mnichovská dohoda by měla být od 28. října vystavena v prostorách Národního muzea.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme