Česko posílí svůj kontingent v Kosovu o dvě stovky vojáků

Stejně jako v sídle Unie jednal dnes Jiří Paroubek poprvé ve funkci premiéra také v centrále NATO. Setkal se s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jaapem de Hoop Schefferem. Paroubek vyslechl od Jaap de Hoop Scheffera pochvalu Česka jako spolehlivého spojence v zahraničních mírových misích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Jaap de Hoop Scheffer | Zdroj: ČTK

Premiér připomněl, že Česká republika od srpna zvýší svou vojenskou přítomnost v misi KFOR v Kosovu o 200 mužů a bude velet uskupení několika národních kontingentů v sektoru na severovýchodě provincie. Výtka, kterou generální tajemník NATO Scheffer adresoval Praze, se týkala rozpočtových nákladů na obranu. Podobně jako některé jiné členské státy NATO na ně dosud nedáváme povinná dvě procenta HDP.

Premiér Scheffera ale ujistil, že jsme schopni ve skutečnosti velmi rychle vydat větší částku, protože ještě probíhají výběrová řízení na dodávky zbrojního materiálu. Na obranu jsou určené nejen prostředky v rozpočtu ministerstva obrany na tento a příští rok, ale podle Paroubka i bohatá finanční rezerva.

Jak také premiér uvedl, Českou republiku má už brzy při NATO opět zastupovat velvyslanec. Ten dosavadní - Karel Kovanda - nedávno nastoupil do vysoké funkce na generálním ředitelství EU pro vnější vztahy. Novým velvyslancem bude někdejší náměstek ministra obrany a nynější velvyslanec v Londýně Štefan Fülle.

K právě probíhajícímu summitu Evropské unie generální tajemník NATO uvedl, že i Severoatlantická aliance má zájem na tom, aby se politici v Bruselu dohodli. "Je jasné, že NATO potřebuje silnou, výkonnou a akceschopnou Evropskou unii. Jinými slovy: evropská integrace je pro nás důležitá. Nechci zasahovat do toho, co je v kompetenci evropských lídrů, ale to, aby se Evropa dohodla a jednala jednotně, je v zájmu NATO," dodal Scheffer.

Pavel Novák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme