Česko pošle texaskému Westu pomoc ve výši čtyř milionů korun

Vláda dnes schválila pomoc pro texaský West. Česko pomůže čtyřmi miliony korun při obnově města, které poničil výbuch továrny na hnojiva. Při explozi zemřelo nejméně 14 lidí, na 200 dalších utrpělo zranění. Ve městě žijí stovky potomků českých krajanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Westu si po výbuchu továrny na hnojiva vzájemně pomáhají | Zdroj: Reuters

Zničené jsou i desítky budov. Konkrétní použití peněz sdělil velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič, který se byl osobně ve Westu podívat.

„Příjemcem této pomoci bude organizace Sokola. Předpokládáme, že částku, kterou vláda tímto způsobem vynaložila, použije právě Sokol pro opravy svých budov a pro rozvoj své spolkové činnosti,“ informoval. Potomci českých krajanů tvoří ve městě dvě třetiny obyvatel.

Majitele továrny na hnojiva žaluje už několik pojišťoven a jedna obyvatelka Westu. Tou je svobodná matka, která přišla o byt a veškerý svůj majetek. Podle žaloby navíc utrpěla fyzická zranění a duševní újmu.

Pojišťovny pak společnost Adair Grain, které továrna patří, viní z nedbalosti při provozu továrny. Mluvčí firmy a jejího majitele Donalda Adaira se k žalobám ale odmítl vyjádřit. "Soustředíme se na hledání faktů a na pomoc úřadům při vyšetřování," uvedl.

Zítra přijede do města uctít památku obětí výbuchu americký prezident Barack Obama.

Silvie Třeslínová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme