Česko přijímá protikorupční opatření jen pomalu, upozorňuje zpráva Rady Evropy

Protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO) znovu kritizuje situaci v České republice. Ve své letošní zprávě poukazuje na neprůhlednost financování politických stran, upozorňuje i na chyby v boji proti korupci ve státní správě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Foto: Magdaléna Trusinová

Protikorupční skupina v nejnovější zprávě uvádí, že ze třinácti doporučení přijatých už v roce 2011 Česko uspokojivě splnilo jediné.

Tři přijalo částečně a devíti z nich se nevěnovalo vůbec. Situace se tak podle GRECO oproti loňskému roku prakticky nezměnila.

Uskupení proto doporučuje například zřízení speciálního orgánu pro kontrolu financování politických stran. Jasnější by podle něj měla být také definice úplatkářství a zneužívání vlivu ve státní správě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější zprávu protikorupční skupiny Rady Evropy okomentoval David Ondráčka z Transparency International

Celkově označila skupina pokrok v přijímání protikorupčních opatření v Česku za velmi malý a nedostatečný. Nemá ale žádné konkrétní pravomoci a její doporučení nejsou pro jednotlivé země závazná.

Podle ředitele české pobočky Trasparency International David Ondráčky je kritika oprávněná a upozornění ze strany GRECO by neměla vláda podceňovat.

„Ignorovat toto poměrně varovné hodnocení by bylo velkou chybou a měli bychom se naopak zamyslet, co s tím můžeme dělat do budoucna a jak tyto závazky naplnit,“ řekl Ondráčka. Dobré úmysly se příliš nepočítají a počítají se v politice jenom výsledky. A těch je zatím poskrovnu,“ podotkl.

Dienstbier: Vláda bere doporučení vážně

Předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier z ČSSD tvrdí, že kabinet bere doporučení Rady Evropy vážně.

„V podstatě všechny ty věci, které GRECO ve své zprávě zmiňuje, tak s nimi počítáme. Jsou zahrnuty jak ve vládním prohlášení, tak i v legislativním plánu vlády,“ uvedl Dienstbier. Kabinet podle něj například zvažuje zavedení stropů na firemní dary politickým stranám.

Protikorupční skupinu zřídila Rada Evropy v roce 1999 k monitorování států v dodržování jejich antikorupčních standardů.

Pavel Novák, Anna Jadrná, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme