Česko přijme zákony, aby mohlo čerpat dotace z eurofondů, přislíbil Zeman Barrosovi

Přijetí zákona o úřednících musí být prioritou nové české vlády. V Bruselu to řekl prezident Miloš Zeman předsedovi Evropské komise José Barrosovi. Schválení zákona je nutné k tomu, aby mohlo Česko čerpat stovky miliard eur z příštího evropského rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a předsede Evropské komise José Barroso se sešli v Bruselu

Prezident Miloš Zeman a předsede Evropské komise José Barroso se sešli v Bruselu | Zdroj: ČTK

Prezident proto Barrosa ujistil, že budoucí nová vláda zákon co nejdříve prosadí.

„Říkal, že má pochopení pro to, že každý musí opravovat především chyby svého předchůdce. Nu a myslím si, že jsme dosáhli určitého porozumění,“ řekl prezident Zeman po schůzce s Barrosem.

Stoprocentní záruku o krocích další vlády prý prezident dát nemůže, ale je si jistý, že zákon v Česku platit začne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání prezidenta Zemana sleduje v Bruselu zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Konstatuji, že je to priorita současné vlády, a nedovedu si představit opravdu rozumnou budoucí vládu, která by tak jako vlády předchozí, zejména ta minulá, vyhodila desítky miliard korun oknem jenom kvůli tomu, že nedokážou dobře administrovat evropské dotace,“ je přesvědčen Zeman.

Brusel normu považuje za záruku nezávislosti úředníků na politicích. Česko zákon slíbilo přijmout už před deseti lety.

„Řekl jsem, že současná vláda, a doufám i budoucí, napravuje chyby předchozích vlád. Úmyslně říkám předchozích vlád v plurálu. Zákon byl přijat za mé vlády v roce 2002 a pak ho jak levicové, tak pravicové vlády permanentně posouvaly a posouvaly, až nakonec Evropské komisi došla trpělivost,“ připomíná Zeman.

Zákon o státních úřednících má mimo jiné:
- odpolitizovat, profesionalizovat, stabilizovat a zprůhlednit státní správu,
- vést k větší odbornosti a profesionalitě státních úředníků,
- definovat další vzdělávání úředníků,
a dále:
- počítá se vznikem pozice státního úředníka, který by měl fungovat na pomezí mezi politickou a úřednickou sférou,
- obsahuje předpoklady pro zastávání pracovního místa, způsoby výběrového řízení nebo vznik, změnu a zánik pracovního poměru,
- definuje povinnost podrobit se nejméně jednou ročně pracovnímu hodnocení,
- náměstci ministrů by podle něj měli být nadále vybírání politicky.

V příštím evropském rozpočtu, který začne platit od ledna 2014, je podmínkou fungující státní správa a nezávislost úředníků na politicích. Evropská komise je přesvědčena, že bez existence tohoto zákona nebude státní správa v Česku nezávislá a dobře fungující.

Brusel dal Česku podmínku, že do konce roku musí tento zákon přijmout, jinak nebude moci čerpat evropské fondy. Kvůli situaci v české politice ale není možné tento termín stihnout. Proto se Miloš Zeman snaží Evropskou komisi přesvědčit, aby ještě počkala.

Zeman se dnes v Bruselu sejde ještě s evropským prezidentem a generálním tajemníkem NATO.

S předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem dnes opět probere tabákový zákon. Dalšími tématy schůzky bude budoucnost eurozóny a případná další integrace hospodářských politik v eurozóně.

S prezidentem NATO Andersem Fogh Rasmussenem má mluvit hlavně o zahraničních misích, například o jejich stahování z Afghánistánu.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme