Česko prohrálo spor s Evropskou komisí o označení pomazánkové máslo

Tradiční české pomazánkové máslo se bude muset přejmenovat. Česko totiž u Soudního dvora EU prohrálo letitý spor s Evropskou komisí. Označení pomazánkové máslo nesmí čeští mlékaři pro tento výrobek používat, protože podle soudu neodpovídá unijním pravidlům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České pomazánkové máslo není podle unijních norem máslo, ale roztíratelný tuk | Zdroj: ČTK

Podle norem unie výrobky označené jako "máslo" musí mít nejméně 80 procent tuku. Český produkt má ale jen 31 procent. Nejedná se tak o máslo, ale o "roztíratelný tuk".

Česká republika podle evropského soudu nesplnila povinnosti, které pro ni vyplývají z unijního práva, když povolila uvádění pomazánkového másla na trh pod tímto označením.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí evropského soudu informovala zpravodajka Českého rozhlasu v Bruselu Silvie Třeslínová

Proti rozsudku už není odvolání, a Česko teď proto musí upravit národní vyhlášku v co nejkratší lhůtě. Jinak mu hrozí až několikamilionová pokuta.

Čeští výrobci budou muset pro svůj výrobek vymyslet nové označení, například pomazánkový krém, smetanová pomazánka nebo České pomazánkové. Podle náměstka ministra zemědělství Martina Hlaváčka by se ale Česko mohlo ještě jednou pokusit o udělení výjimky.

„Domníváme se, že tím, že zatím neproběhla řádná procedura, oficiální rozhodnutí, že nám to možná do budoucna dává ještě jednu možnost o výjimku znovu požádat,“ poznamenal náměstek. Schválení výjimky ale obvykle v Evropské unii trvá několik let.

Mlékaři pomazánkové máslo přejmenují, náklady vyjdou na statisíce

Číst článek

Česká republika o výjimku požádala několik měsíců po vstupu do Unie. Komise ale v roce 2006 pozměnila pravidla a nezařadila tuto žádost ani na pořad jednání.

Česko se pak pokusilo výjimku získat tím, že požádalo o udělení statusu tradiční speciality pro pomazánkové máslo. Evropská komise ale návrh zamítla s odůvodněním, že nemůže udělit označení specialita něčemu, co je podle ní v podstatě ilegální výrobek.

Tuzemští mlékaři se obávají, že přejmenování pomazánkového másla zmate zákazníky a zvýší náklady výrobců.

Silvie Třeslínová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme