Česko prý zablokovalo pokus Íránu o získání technologií využitelných pro jaderný program

Česko podle agentury Reuters zablokovalo pokus Íránu získat citlivé technologie, které by se daly využít pro obohacování jaderného materiálu. Agentura to uvádí s odvoláním na experty OSN a západní zdroje. Incident může podle Reuters zvýšit obavy o důvěryhodnost Teheránu při dojednávání smlouvy se šesti světovými mocnostmi. Írán souhlasil s omezením jaderných aktivit výměnou za zrušení sankcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrifugy na výrobu obohaceného uranu

Centrifugy na výrobu obohaceného uranu | Foto: United States Department of Energy

Na odmítnutí podezřelého obchodu upozornila ve své výroční zprávě komise OSN dohlížející na dodržování sankcí vůči Íránu.

Írán se prý pokusil nakoupit v Česku větší množství kompresorů od společnosti Howden ČKD Compressors, kterou vlastní Američané.

Odběratel údajně tvrdil, že zařízení je určené pro kompresní stanici k rozvodu zemního plynu. Tyto kompresory však mohly být využité i k obohacování jaderného materiálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu, podle níž ČR zablokovala pokus Íránu získat technologie využitelné pro jaderný program, okomentoval B. Tureček z Metropolitní univerzity

Česká strana podle citované zprávy obchod za jednu a půl miliardy korun zastavila.

„Do Íránu se v rámci sankcí OSN stupňovaných od roku 2006 nesmí dovážet řada technologií, které mohu být využitelné v jaderném sektoru,“ poznamenal Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu pražské Metropolitní univerzity.

Podle Reuters vzbudila zakázka podezření kvůli tomu, že íránský zákazník předložil falešné identifikační dokumenty. Podle Turečka to však ještě nemusí nutně znamenat, že mělo být zařízení určené pro jaderný program.

„Kdyby to chtěli pro přečerpávání v plynovém sektoru nebo v ropném sektoru, tak by museli postupovat úplně stejně, aby ty sankce obešli,“ řekl Tureček, podle nějž Íránci sankce v uplynulých letech obcházeli mnohokrát.

Pod dohledem MAAE

Podle Turečka navíc všechny deklarované íránské jaderné provozy podléhají standardnímu dohledu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

„Takže tam je to vlastně jištěné nadvakrát. Kdyby tam dnes chtěli Íránci něco řekněme ilegálně nainstalovat, tak i kdyby si toho nevšiml ten sankční výbor, o jehož zprávě teď mluvíme, tak je velmi pravděpodobné, že by si toho všimla agentura MAAE, která tam má i své kamery a tak dále,“ dodal Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko prý zablokovalo pokus Íránu o získání technologií využitelných pro jaderný program

Podle zmiňované zprávy komise OSN prý dokumenty nenaznačují, že by se strojírenská společnost Howden ČKD Compressors dopustila jakéhokoli přestupku. Společnost sama odmítá záležitost s odkazem na americkou centrálu komentovat.

České ministerstvo průmyslu a obchodu nechtělo zastavení zakázky ani potvrdit, ani vyvrátit. Případné informace by prý navíc stejně podléhaly utajení.

„V současné době musíme k uváděnému případu zastavené transakce uvést, že ministerstvo průmyslu a obchodu skutečně nedisponuje žádnými konkrétními informacemi v této věci,“ řekl mluvčí resortu František Kotrba.

Lenka Kabrhelová, Jana Čermáková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme