Moskva odpovídá. Rusko musí opustit tři čeští diplomaté, vyhoštění se týká i dalších zemí

Moskva označila tři české diplomaty v Rusku za nežádoucí, do 5. dubna musí opustit zemi. České ministerstvo zahraničí vzalo ruský krok na vědomí. Obdobně Moskva postupuje i proti dalším evropským zemím. Z Ruska musí odjet mimo jiné také čtyři polští a němečtí diplomaté, dva italští, dva nizozemští jeden Švéd a jeden Fin. Informace jednotlivé země postupně zveřejňují.

Moskva (Aktualizováno: 15:15 30. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auta evropských diplomatů zaparkovaná před ruským ministerstvem zahraniční v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Na ministerstvo zahraničí Ruské federace v Moskvě byl dnes odpoledne povolán český chargé d'affaires, kterému byla předána nóta, v níž jsou ruskou stranou tři čeští diplomatičtí zástupci označeni za tzv. nežádoucí osoby, a musí tak i se svými rodinnými příslušníky opustit území Ruské federace nejpozději do 5. dubna 2018,“ sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ruské ministerstvo si předvolává velvyslance, oznamuje jim vyhoštění diplomatů

Číst článek

Vedením diplomatické mise v Moskvě po odjezdu velvyslance Vladimíra Remka, který své působení v ruské metropoli ukončil letos k 31. lednu, byl jako chargé d'affaires pověřen Petr Kroužek.

Moskva diplomaty a vyslance západních zemí vyhošťuje v reakci na kauzu kolem bývalého agenta Sergeje Skripala. Ruské představitele vykázaly tři desítky zemí. Dohromady tak vypověděly přes 150 Rusů.

Ruské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo zástupce jednotlivých zemí, aby jim postupně předalo protestní nótu a oznámení o vypovězení ze země. Britové označili ruskou reakci za politováníhodnou.

Moskva: nesnažíme se vést války

V sídle ruské diplomacie už byli například zástupci Británie, Francie, Německa, Itálie, Polska a Nizozemska.

„Tuto příležitost jsem využil, abych zdůraznil dvě veci. Zaprvé - dobré vztahy s Ruskem zůstávají v zájmu Německa. Chceme, aby si Němci a Rusové rozuměli a jsme proto připravení vést dialog. Na druhou stranu s ohledem na vážný incident v Salisbury je na Rusku, aby bylo transparentní a odpovědělo na opodstatněné a jasné otázky,“ řekl o předvolání na ruské ministerstvo německý velvyslanec Rudiger von Fritsch.

Podle agentury Reuters vypovězení diplomatů konzultoval prezident Vladimir Putin s bezpečnostní radou. „Rusko se nesnaží vyvolat nějaké diplomatické války. Prezident Putin od začátku je a taky zůstane pro zlepšování přátelských vztahů se všemi zeměmi, včetně Spojených států,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

ČTK, haf, kla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme