Česko se chce poučit z chyb. Připravuje nová pravidla pro čerpání dotací z EU

Stát chce v příštích letech utáhnout kohoutky, kudy v minulosti unikaly miliony korun z evropské pokladny na předražené české projekty. Přestřelené ceny například na stavební investice by se v žádostech už neměly objevovat. Každá služba nebo zakázka bude mít svůj cenový paušál, který jasně vymezí, kolik co na trhu stojí. Když žadatel zakázku nadhodnotí, peníze se mu neproplatí. Na nových pravidlech teď stát začíná pracovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské dotace. Ilustrační foto

Evropské dotace. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Předražené dálnice nebo nadhodnocené stavební zakázky by se v příštích letech neměly opakovat. Ministerstvo pro místní rozvoj právě připravuje nová pravidla, která mají zabránit rozkrádání peněz z evropské pokladny. U zakázek, které budou součástí projektové dokumentace, by měly fungovat cenové paušály.

„Při prvotní kontrole, kdy řídící orgán proplácí prostředky příjemci, se může podívat, jestli příjemce investuje s odpovídající efektivitou a hospodárností. Takže že by byly určeny pro infrastrukturní investice sazby, které by byly průměrné,“ popisuje náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Nemělo by se tak podle něj stát, aby se v příštích letech kvůli přestřeleným cenám předražily evropské projekty. Cenová regulace by mohla fungovat například u tlumočnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by měla vypadat zpřísnění pavidel pro čerpání dotací z EU, zjišťovala redaktorka ČRo Petra Benešová

„Pokud bude někdo dělat konferenci, tak při každé konferenci se zajišťuje tlumočník a bude určena paušální sazba x tisíc za hodinu. Bude stačit zkontrolovat, že ten tlumočník tam byl,“ říká Daniel Braun.

Podle Asociace konferenčních tlumočníků by ale cenové mapy mohly ohrožovat volnou soutěž na trhu. Přísnější pravidla se nelíbí také Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

„Určitě není záměrem ministerstva pro místní rozvoj se vracet zpátky k ceníkům stavebních prací. Myslím si, že k nějakým normativům se asi rozumně chtějí dopracovat. Ale pořád opakuji: nechápu smysl. Protože tam přeci není zakopaný pes. Ten je v tom špatném manažmentu těch projektů,“ říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Cenové paušály naopak vítá nezisková organizace Oživení. Podle Martina Kameníka se tak v některých případech může předejít korupci.

„Pokud bude dobře stanovena cena a paleta komodit, na kterou by to mělo fungovat, tak je to velmi užitečný nástroj pro kontrolu,“ říká Martin Kameník.

Stát se chce při tvorbě nových pravidel pro další dotační období od roku 2014 poučit z minulosti. Brusel opakovaně Česko kritizuje za nepřipravené projekty a mnohdy neprůhledné zakázky v evropských projektech. I kvůli špatnému českému systému Evropská komise nedávno pozastavila tok peněz na dotace.

Petra Benešová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme