Česko se na pátečním summitu EU k fiskální unii nepřipojí, rozhodla vláda

Česko zatím nezmění svůj postoj a premiér Petr Nečas v pátek na summitu v Bruselu nepodepíše evropskou smlouvu o rozpočtové disciplíně. Dohodla se na tom dnes vláda. Koaliční strany ale dokument dál rozděluje - TOP 09 trvá na podpisu smlouvy, Věci veřejné a ODS jsou proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas po schůzce špiček vládní koalice ke kauze privatizace Mostecké uhelné | Zdroj: ČTK

Důvodem českého ne smlouvě o rozpočtové odpovědnosti je to, že koalice zatím nenašla nad dokumentem shodu, tvrdí premiér Petr Nečas (ODS).

„Výsledkem summitu nebude podpis za Českou republiku. Všechny koaliční strany uznávají, že zatím nebyly schopny dosáhnout konsenzu, a protože v rámcové pozici je, že když se koaličně nedohodneme, není možné podepsat, tak jsme setrvali na tomto stanovisku s tím, že podpis nebude a budeme dále jednat,“ uvedl premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Česka k paktu o rozpočtové disciplíně mluvil v Ozvěnách dne státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling a stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek

Nic dramatického se podle něj neděje. Nečas zopakoval, že Česko se může ke smlouvě připojit později. „Do toho vlaku lze kdykoli bez problémů nastoupit,“ zdůraznil.

TOP 09 věří, že se jí nakonec podaří odmítavý postoj koaličních partnerů zvrátit. Jinak podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka hrozí, že se Česko ocitne na okraji Evropy.

„Pokud pětadvacet zemí se ke smlouvě přihlásilo a Česká republika jako jediná z kontinentální Evropy se ke smlouvě nepřihlásila, tak je to samozřejmě něco, co je vnímáno jako poměrně vyhraněný a zvláštní postoj,“ řekl Drábek.

Podpis dokumentu požaduje ze stejných důvodů i opoziční sociální demokracie. Podle místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka vládní postoj k nové evropské smlouvě popírá princip členství v EU.

„Bude se jednat o zásadních věcech, jako je například konkurenceschopnost členských státu Unie, změny architektury eurozóny, pravidla fungování, ale vtip je v tom, že my se vyřazujeme z debaty o tom a není to poprvé. Odmítli jsme už pakt Euro plus, teď fiskální dohodu a zítra už nebude třeba do Evropy ani jezdit,“ podotkl Zaorálek.

Úmluva se má podepisovat v březnu. Jejím cílem je přispět k řešení současné dluhové krize především v zemích eurozóny, a to posílením fiskální disciplíny a koordinace hospodářských politik členských států Evropské unie.

Igor Maňour, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme